Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hradecké biskupství připravuje opravu katedrály

Hradec Králové - Příprava projektu rekonstrukce královéhradecké katedrály Svatého Ducha by mohla skončit do konce letošního roku. Pokud se to podaří, tak v roce 2020 Děkanství u Svatého Ducha jako správce katedrály zažádá o dotaci. Začátek rekonstrukce by se tak významně přiblížil. ČTK to řekl děkan hradecké farnosti a kanovník kurát katedrální kapituly František Hladký. Rekonstrukce gotické katedrály má být rozdělena do tří etap a podle předběžných odhadů by stát 100 milionů korun.

"Před dokončením je projektová dokumentace, čekáme na výsledek stavebně-historického průzkumu, který by mohl být hotov v létě," řekl ČTK Hladký.

Kdy by mohla rekonstrukce začít, nechtěl odhadovat. "Bude záležet, jestli se podaří na rekonstrukci sehnat finanční prostředky. Pokud půjde vše dobře, příští rok bychom mohli zažádat o dotaci. Pak se uvidí co dál," uvedl.

Jednou ze zvažovaných dotačních možností je podle biskupství grant z takzvaných norských fondů.

V první etapě by měly být opraveny dvě věže katedrály, včetně pískovcové novogotické balustrády, střešní krytiny a dalších prvků. Oprava těchto částí je urgentní. "Tato etapa bude probíhat za provozu, katedrála bude během prací fungovat," řekl Hladký.

Ve druhé etapě by mělo dojít na rekonstrukci pláště cihlové stavby a třetí etapa by měla katedrálu odvlhčit. Oprava by měla trvat celkem dva roky.

Katedrála Svatého Ducha je gotická cihlová stavba, části jsou z pískovce. Skládá se ze tří lodí. Katedrála je 56 metrů dlouhá, 25 metrů široká a 33 metrů vysoká. Věže mají po hlavní římsu výšku 39,5 metru. Patří mezi nejvýznamnější památky v Hradci Králové. Počátek stavby obestírá tajemství, zakládací listina se nedochovala. Podle tradice ji dala roku 1307 postavit česká královna Eliška Rejčka, jež ve městě pobývala v letech 1308 až 1318. Stavba byla ale dokončena později.
Zdroj: Tomáš Kučera
Vložil: ČTK, 13.05.19 08:55
Návštěvnost: 16 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.