Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brněnský Bronx čekají změny k lepšímu dle návrhů umělkyně Šedé

Brno - Brněnský Bronx, čtvrť kolem Cejlu, která nese nálepku sociálně vyloučené lokality s početnou romskou komunitou, čekají zřejmě změny k lepšímu. Umělkyně Kateřina Šedá v návaznosti na svůj oceněný knižní průvodce navrhla, jak by se zdejší veřejný prostor mohl zlepšit. Radnice Brna-středu a Brna-severu spolu s magistrátem některé návrhy uskuteční, oznámila v tiskové zprávě mluvčí centrální městské části Kateřina Dobešová.

Když Šedá v roce 2016 vydala knihu nazvanou Brnox, byl to výsledek jejího téměř dvouletého seznamování s lokalitou a jejími obyvateli. Bedekr získal ocenění Magnesia Litera. Na knihu navázal tříletý projekt Brnox II s cílem přispět ke změnám v lokalitě prostřednictvím menších intervencí, ovšem při zachování "ducha místa".

Městská část Brno-střed do projektu vstupuje s úkolem oživit prostranství na nároží Vlhké ulice a Cejlu. Přibude zeleně, laviček i herních prvků pro děti.

"Návrh revitalizace tohoto veřejného prostranství vycházející z projektu Kateřiny Šedé se nám líbí a souhlasíme s tím, že si žádá úpravu. Prověřili jsme jeho náklady, takže víme, že budeme potřebovat od statutárního města Brna zhruba tři miliony korun, abychom jej mohli realizovat," uvedl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl.

Město Brno by mělo pracovat na opravách fasád domů, chodníků, doplnění mobiliáře a dalších aktivitách. Městská část Brno-sever vylepší veřejné prostranství v Bratislavské ulici pod vzrostlými platany. Vznikne také pracovní skupina, která se bude pravidelně scházet a koordinovat změny.

Knižní průvodce Šedé představil Bronx jako barvitou čtvrť, kde o kontrasty není nouze. "Je to subjektivní pohled a výběr, nikoliv oficiální turistický průvodce," řekla ČTK Šedá v roce 2016 při křtu knihy, která nabízí deset "turistických tras".

Šedá je laureátka Chalupeckého ceny. Jako jedna z mála českých umělkyň se prosadila v zahraničí. Účastnila se přehlídek v Kasselu, Benátkách, Lyonu či Moskvě. Její tvorba se vyznačuje snahou narušit stereotypy chování jednotlivců i komunit, nese rysy sociální architektury. Třeba obyvatele Bedřichovic na Brněnsku přestěhovala nakrátko do Londýna a založila jim nový obecní svátek.
Zdroj: Jan Tomandl
Vložil: ČTK, 10.05.19 16:35
Návštěvnost: 21 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.