Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V okolí Notre-Dame je po požáru velké množství olova


Paříž - Po požáru pařížské katedrály Notre-Dame z poloviny dubna zůstalo v bezprostředním okolí chrámu velké množství olova. Z těžkého kovu byly vyrobeny části krovu a špičaté věže nad chrámovou lodí, které oheň zcela zničil. Na kvalitě ovzduší v okolí památky se podle pařížské prefektury ale olověný prach neprojevil, informovala dnes agentura AFP.


"Analýza vzorků provedená po požáru ukazuje, že neexistuje riziko vstřebání olova dýcháním vzduchu vně katedrály, potvrzuje ale přítomnost olověného prachu v jejím bezprostředním okolí," uvedly pařížská prefektura a regionální zdravotnický úřad.

Koncentrace olova ve vzduchu na ostrově Île de la Cité, na kterém katedrála Notre-Dame stojí, je podle úřadů nižší, než povolují francouzské normy. Naopak vzorky půdy z okolí chrámu obsahují deset až dvacet gramů olova na kilogram, tedy 32krát až 65krát více, než kolik povoluje norma doporučená francouzskými zdravotnickými úřady.

Bezprostřední okolí katedrály včetně náměstí před ní a některých přilehlých ulic je od požáru pro veřejnost uzavřené. Olověný prach se podle úřadů dostal na budovy v okolí památky, v nichž jsou převážně kanceláře.

Majitelům těchto budov úřady už dříve doporučily důkladný úklid všech povrchů. Přednost by přitom podle nich měli dát mokrému hadru před vysavačem, aby se prach nevířil. Úřady lidem pobývajícím v okolí katedrály kvůli olověnému prachu rovněž doporučily, aby si udržovali krátké nehty a nekousali si je. Těhotné ženy a děti by si měly pravidelně mýt ruce. Právě tyto dvě skupiny jsou totiž na otravu olovem nejvíce náchylné, uvedla AFP.

Ekologické organizace upozorňují, že se v rámci oprav památky poškozené požárem z 15. na 16. dubna bude muset právě kvůli olovu dekontaminovat celý vnitřek budovy.
Autor: ČTK, 10.05.19 07:30
Návštěvnost: 22 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.