Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Open House ukáže šetrné budovy a prázdné domy města

Praha - Pátý festival Open House Praha, který umožňuje zájemcům o architekturu nahlédnout do míst, kam se běžně nedostanou, připravil nově dvě tematické sekce. Jedna představí ekologicky šetrné domy a druhá budovy v majetku Prahy včetně těch, které nemají využití. Mezi šesti stavbami je vedle renesančních či prvorepublikových paláců i Velký strahovský stadion. Stadion s největší rozlohou na světě je kulturní památkou, ale využíván je také minimálně. Pořadatelé festivalu ho dnes ukázali novinářům, zájemci se mohou na něj i do dalších osmi desítek objektů přijít podívat 18. a 19. května.

Z budov patřících městu, pro něž Praha nemá využití, mohou lidé navštívit Desfourský palác na Florenci, který pouze příležitostně zpřístupňují některé kulturní akce. Uvnitř paláce se skrývají výtvarně i řemeslně cenné interiéry. Stejně jako on je památkově chráněný i renesanční Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech. Jméno má z doby vlády Rudolfa II., který zde ubytovával pážata. Na jeho přestavbě se podílel slavný barokní architekt Carlo Lurago. Posledními jeho obyvateli byli městští úředníci, kteří jej v roce 2008 opustili a od té doby je prázdný.

Více než deset let také zeje prázdnotou blok historicky cenných domů nedaleko Staroměstského náměstí, kterým se říká radniční domy. V domech U Zlatého rohu a U Minuty se v roce 2017 otevřelo Pražské kreativní centrum a nová politická reprezentace pražského magistrátu slibuje, že oživí i zbývající prostory.

Specifickým objektem ve správě města je Velký strahovský stadion, který také dnes nemá využití. Stavba s kapacitou 250.000 míst byla otevřena už v roce 1926 pro všesokolské slety, po rozpuštění Sokola komunisty se na stadionu od roku 1955 konaly spartakiády. Poslední byla v roce 1985, obnovený XII. Všesokolský slet se za účasti prezidenta Václava Havla konal v roce 1994, další slety se už ale konaly na vedlejším Rošického stadionu či jinde.

Obrovská stavba od pádu komunismu neměla využití a chátrala, ochozy se dostaly do havarijního stavu a na začátku 21. století se objevovaly tendence stadion zbourat, které ale byly opuštěny. Na ploše stadionu vzniklo sedm fotbalových hřišť. V roce 2014 se vyřešily složité majetkové vztahy a stadion připadl městu, které nyní chce zpracovat územní studii na využití celého areálu.

Z ekologicky šetrných budov mohou lidé navštívit objekty Amazon Court, Filadelfie, Mezifakultní centrum environmentálních věd II, Palác Křižík II, Quadrio nebo novou budovu Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Festival Open House Praha v uplynulých čtyřech letech zpřístupnil 195 budov, které navštívilo 185.000 lidí.
Autor: ČTK, 07.05.19 15:10
Návštěvnost: 17 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.