Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Laterna magika je prvním multimediálním divadlem na světě


Praha - Ojedinělým propojením živé herecké a taneční akce s hudbou, filmem a dalšími audiovizuálními technologiemi ohromila Laterna magika před 60 lety kulturní svět. Poprvé unikátní český multimediální vynález okouzlil diváky na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, pražskou premiéru měl 9. května 1959 v paláci Adria. Za šest desetiletí existence scéna několikrát změnila své postavení, nyní je jedním ze souborů Národního divadla (ND).


U zrodu tohoto fenoménu stáli režisér Alfréd Radok spolu se svým bratrem Emilem a architekt a scénograf Josef Svoboda, s nímž pak byla spojena téměř celá existence Laterny magiky. Podílela se na něm celá řada dalších umělců, většinou členů Národního divadla. K nejznámějším patří režiséři Vladimír Svitáček a Ján Roháč, choreograf Jiří Němeček a také Miloš Forman jako scénárista. Při přípravě programu s názvem Laterna magika pro Expo 58 tehdy ani netušili, že založí nejen nový divadelní pojem, ale i stejnojmenný soubor.

Radokův a Svobodův objev - dokonalé spojení polyekranu (promítání filmů současně na několik pláten různých tvarů) s živým děním na jevišti - se stalo nejen v Bruselu senzací. Především díky Laterně získala československá expozice v celkovém hodnocení nejvyšší cenu - Zlatou hvězdu, a desítky dalších ocenění. Laterna magika pak získala četná pozvání ze zemí na obou stranách železné opony, další státy projevily zájem o licenci.

Po úspěchu na Expu se Laterna magika stala jedním ze souborů ND se samostatným vedením, v jejím čele stanul Radok. Pro svoje představení získala prostory v paláci Adria na pražské Národní třídě. Zpočátku vznikala představení revuálního charakteru, která lépe oslovovala zahraniční publikum, jako Zájezdový program či Revue z bedny, která slavila úspěchy na Expo 67 v Montrealu. Možnosti Laterny magiky v dramatickém díle ukázalo v 60. letech nastudování Offenbachovy opery Hoffmannovy povídky či Otvírání studánek Bohuslava Martinů v Radokově přepracovaných Variacích.

Dramaturgický zlom nastal s příchodem Josefa Svobody jako uměleckého šéfa (v divadle působil až do své smrti v roce 2002). Profiloval se nový celistvější, provázaný útvar. S novými jmény - Evald Schorm, Jiří Srnec (Černé divadlo), Eva a Jan Švankmajerovi či Pavel Šmok - přišly úspěšné inscenace jako Pražský karneval, Ztracená pohádka aneb Výlet do hodin nebo Sněhová královna. A především snad nejpůsobivější Kouzelný cirkus (1977) s nápadem panoramatické pohyblivé plachty nesoucí filmový obraz. Tato legendární inscenace o putování dvou klaunů se hraje dodnes, tedy 42 let, a má za sebou přes 6400 repríz.

Úspěchy sklízela většina dalších představení, například Sněhová královna a Noční zkouškou, obě s Radovanem Lukavským či Černý mnich s Janem Kačerem. K nejnáročnějším projektům patřil koncem 80. let Odysseus s hudbou Michaela Kocába. Ten se hrál na dvou scénách - v tehdejším Paláci kultury (dnešní Kongresové centrum) a na Nové scéně Národního divadla.

Nová scéna, nově postavená budova v sousedství historické budovy ND, se stala zázemím Laterny magiky především zásluhou Josefa Svobody. Ten řadu let usiloval o zřízení vlastní budovy pro soubor Laterny magiky. Kvůli tomu byla v roce 1980, kdy už byla značná část novostavby hotova, schválena výrazná změna projektu, bohužel nepříliš zdařilá. Divadelní novostavba po svém otevření v roce 1963 sloužila nejen činohře a baletu, ale i Laterně magice, která se zde poprvé představila v únoru 1984, a to premiérou dětské opery Žvanivý slimejš.

Výraznou změnu Laterně magice přinesla listopadová revoluce 1989. Divadlo, které tehdy v paláci Adria hostilo Občanské fórum a na tři týdny bylo snad nejsledovanějším místem republiky, se o něco později v roce 1992 osamostatnilo. Po odchodu z paláce Adria získala příspěvková organizace Laterna Magika z rozhodnutí ministra kultury Milana Uhdeho Novou scénu do pronájmu. V roce 2009 rozhodl ministr kultury Václav Riedlbauch, že v té době ztrátová Laterna magika bude působit pod Národním divadlem (ND). Vrátila se tak tam, kde také jako experimentální scéna vznikla, a funguje jako otevřený prostor pro moderní divadlo všech forem a žánrů. Repertoár poslední doby více využívá progresivnější televizní a počítačovou techniku. Stálicí je Kouzelný cirkus či například taneční inscenace Cube. Zatím poslední premiérou je inscenace nazvaná Zahrada, která je inspirována knižním a filmovým dílem Jiřího Trnky.
Autor: ČTK, 07.05.19 12:10
Návštěvnost: 23 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.