Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Invalidovna se na půl roku otevře, bude v ní hudba a divadlo

Praha - Pražská Invalidovna, rozsáhlý barokní palác, který od loňska spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), se od úterý otevře na půl roku veřejnosti. Spolek Iniciativa pro Invalidovnu má od památkářů k dispozici západní křídlo budovy, kde bude připravovat hudební, divadelní a taneční představení, budou se tam konat přednášky, besedy, diskuse či workshopy. ČTK to sdělila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. NPÚ připravuje obnovu objektu asi za miliardu korun.

NPÚ převzal Invalidovnu loni v květnu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových poté, co se stát památku pokoušel neúspěšně prodat v dražbě. Budova se nabízela přibližně za 640 milionů korun.

V objektu chce ústav zřídit informační centrum a kavárnu, další prostory by měly sloužit kancelářím NPÚ, odborům ministerstva kultury, vzdělávacím aktivitám i zdejšímu komunitnímu životu. Památkáři říkají, že rekonstrukce by měla být dokončena v letech 2024 až 2025.

Invalidovna vznikala v letech 1731 až 1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. Pro nedostatek financí se z návrhu realizovala jen devítina. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Později v budově působil Vojenský ústřední archiv, který se přestěhoval do objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Ministerstvo obrany pak převedlo Invalidovnu na základě usnesení vlády na ÚZSVM.

Roku 2017 byla zařazena na seznam národních kulturních památek. Areál Invalidovny zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12.000 m² a zahrady, které mají rozlohu téměř 10.000 m². Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například scény z Amadea Miloše Formana.

V úterý 7. května je připraven kulturní program od 14:00, od 17:00 si mohou zájemci Invalidovnu prohlédnout při komentovaných prohlídkách. Na akci vystoupí senegalský hudebník Omar Ka, DJ a multimediální umělec Aid Kid, polský improvizátor Horsy a další. Svou tvorbu představí formou instalací osobnosti současné české a zahraniční výtvarné scény a scénografie – Petr Písařík, Michal Cimala, Jakub Nepraš, Vladimír Turner, Paul Chaney, Dragan Stojčevski nebo Mark Paul Divo. Připraveno je divadlo, představení pro děti v zahradě a občerstvení.
Autor: ČTK, 06.05.19 19:55
Návštěvnost: 23 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.