Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Drazí architekti… etika architektury v Plzni

Lidský rozměr architektury: jakou mají architekti společenskou odpovědnost? A jaké etické problémy řeší?

V poslední části přednáškového cyklu představí architektka, urbanistka a kurátorka Karolína Plášková projekt Drazí architekti…, jenž se zaměřuje na etický rozměr a sociální a politické přesahy architektury. Karolína, která se o vztah architektury a urbanismu s oblastí společenských věd a umění zajímá dlouhodobě, se formou dialogu odborníků z oblasti společenských věd s autory projektů pokouší ukázat, s jakými etickými dilematy se architekti a architektky v rámci své praxe potýkají.

Během akce, která se uskuteční ve středu 15. května 2019 od 18 hodin v někdejším bytu Willyho a Gertrudy Krausových, jednom z tzv. Loosových interiérů, návštěvníci zhlédnou záznamy dvou rozhovorů z celkových osmi. Jeden z nich – dialog mezi sociologem Petrem Matouškem a architektem Jaroslavem Dokoupilem, spoluautorem projektu obchodního centra Plzeň Plaza – se přímo dotýká plzeňského prostředí. V rozhovoru se oba protagonisté pokoušejí dospět k odpovědím na otázky, jak jsou v projektech nákupních center nastaveny mantinely pro architekty či zda by se měli architekti navrhování staveb tohoto typu vyhýbat.

Ve druhém z videozáznamů diskutovala socioložka Kateřina Sidiropulu Janků se zahradním a krajinářským architektem Zdeňkem Sendlerem o návrhu a realizaci Hvězdičky – parku Eugena Horvátha v Brně, který vznikl v zanedbaném vnitrobloku obytných domů. Na projekci naváže diskuze s autorkou projektu Drazí architekti… Karolínou Pláškovou.

Vstupné na akci je 70,- Kč. Cyklus připravuje spolek Pěstuj prostor za podpory města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Nadace české architektury. Chce jím podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města.

Karolína Plášková, M. A. po absolvování architektury a urbanismu na FA VUT v Brně (Bc.), kde také aktivně působila ve Studentské obci Fakulty architektury (SOFA), pokračovala v roce 2015 ve studiu ve Vídni. V roce 2017 úspěšně dokončila studium oboru Social Design na Universität für angewandte Kunst Wien (M. A.), v současné době zpracovává diplomní projekt na fakultě architektury Technische Universität Wien. Kromě ročního studijního pobytu na Universität Liechtenstein ve Vaduzu absolvovala také několik pracovních stáží, například v týmu dérive – Verein für Stadtforschung ve Vídni, ale také v Plzni 2015 a spolku Pěstuj prostor, s nímž spolupracuje dodnes. Dlouhodobě se zajímá o přesahy architektury a urbanismu a jejich vztah s oblastí společenských věd a umění. V mezioborové spolupráci na různých projektech se pokouší zvyšovat povědomí o současných (skrytých) problémech v průsečíku urbanismu, umění a společenských věd a reagovat na ně pomocí uměleckých strategií. Svůj zájem o společenský rozměr a etické aspekty práce architektů promítla do projektu Drazí architekti… (2017, 2018).

Facebooková událost >
Zdroj: Petr Klíma, Pěstuj prostor, z.s.
Vložil: Tisková zpráva, 04.05.19 11:25
Návštěvnost: 22 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.