Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstavba mostu na Trojmezí je závislá na získání evropské dotace

Hrádek nad Nisou (Liberecko) – Na získání evropské dotace je závislá výstavba česko-polsko-německého mostu v Trojzemí u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Projekt je připravený a vydaná jsou i stavební povolení, řekl ČTK starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka. Projektanti náklady na výstavbu mostu a další navazující infrastrukturu s cyklostezkou odhadují na 70 milionů korun.

O dotaci se podle něj žádá z polsko-saského programu, šance na úspěch ale není moc velká. Pravděpodobnější tak je, že se peníze podaří získat až v dalším programovacím období. Podle Horinky není příliš reálné, že by most dokázala města z příhraničí postavit bez dotace. "Navíc by pomoc z Evropské unie pro tento projekt byla důvodná. Měl by symbolicky spojit tři země," dodal starosta.

O výstavbě společného mostu na bodu Trojmezí se začalo mluvit už v roce 2004 u příležitosti vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru. Při té příležitosti byl postaven nad Oldřichovským potokem u Hrádku dřevěný mostek, který propojil českou a polskou stranu. V plánu bylo, že ho do dvou let nahradí nový most, který spojí všechny tři země. Symbolicky by se jeho tři větvě vedoucí z každé země měly spojit uprostřed řeky Nisa. Jeho výstavba ale dosud nezačala.

Na Trojmezí se dnes koná výroční oslava 15 let přeshraniční spolupráce. "Řada obyvatel nejen našeho města, ale i z celé republiky míní, že unie pro nás není přínosná. Já mohu zodpovědně říci, že kdyby Hrádek nečerpal z evropských podpůrných a dotačních fondů, tak by nikdy nebyl tam, kde teď je," řekl Horinka. Podle něj se v osmitisícovém městečku investovaly řádově stamiliony. Nová je silnice k hranici a v posledních letech radnice uskutečnila největší akce ve své novodobé historii. Město vybudovalo především multifunkční centrum na 45 milionů korun a revitalizovalo náměstí za 68 milionů korun. Nyní se za 40 milionů korun rekonstruuje památkově chráněná Schubertova vila. Cennou stavbu z roku 1924, která v minulosti sloužila mimo jiné jako jesle, přestavuje město na komunitní centrum. S pomocí evropských dotací se podle Horinky zlepšilo například i vybavení pro hasiče.
Autor: ČTK, 01.05.19 21:30
Návštěvnost: 10 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.