Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zámek v Čechách pod Kosířem čekají další opravy i boj se suchem


Čechy pod Kosířem - Zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku čekají další etapy rekonstrukce i boj s následky sucha. Odborníci dokončují rozsáhlou opravu střechy a krovu za desítky milionů, chystá se také oprava zbývajících křídel zámku. Správci památky budou muset řešit palčivý problém s vysycháním zámeckých rybníků i s usychající zelení v zámeckém areálu, řekli dnes novinářům zástupci památky.


Zámek převzal od státu v roce 2008 Olomoucký kraj. Do opravy postupně investoval zhruba 100 milionů. "Olomoucký kraj si je vědom, že je to jeden z nejvíce navštěvovaných zámků v rámci Olomouckého kraje. Nyní se dokončuje oprava střechy a krovu, investice činila zhruba 50 milionů korun. Nyní nás čeká oprava severního a východního křídla zámku. Dokončují se projektové práce, takže náklady ještě nelze odhadovat," uvedl náměstek hejtmana Petr Vrána (ANO).

Zámek se po předchozích rekonstrukcích pyšní opravenými komnatami i novými expozicemi. Opraveno již dříve bylo první i druhé podlaží jižního a západního křídla zámku. Přibyla parkoviště a rekonstruována byla oranžerie z let 1850 až 1860 i zámecký park založený ve druhé polovině 18. století se vzácnými dřevinami, vodními kanály, květinovými zákoutími a s dominantou v podobě Červené věže.

Právě v parku, který je velkým lákadlem, je třeba vyřešit problémy se suchem. Dopad má především na stav Velkého i Malého rybníku. "V současné době se také zpracovávají projektové práce na to, jak vysychání zabránit," doplnil Vrána. Problém řešili správci už loni. Podle kastelána Martina Váni loni v listopadu začal znovu téci potok, který je přítokem pro Velký rybník. Od loňského dubna v něm nebyla voda. "Díky tomu se rybník naplnil do své kapacity, ale záležet bude na tom, jaké bude léto. Větší problém máme s Malým rybníkem, který vlastní přítok nemá. Obnovili jsme tam historické napájení, ale to je ve velmi špatném stavu. Je to velmi špatné," řekl ČTK kastelán.

Kromě rybníků trpí i stromy v historickém parku - ozdoba areálu. Podle kastelána trpí především jehličnany, které jsou napadené i kůrovcem a musejí se postupně kácet. "Na všech ostatních stromech se to projevuje hlavně větší náchylnosti vůči různým chorobám, které stromy likvidují," doplnil kastelán.

Klasicistní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Zámek byl pro veřejnost otevřen po rozsáhlé rekonstrukci 2. dubna 2016.
Autor: ČTK, 30.04.19 17:05
Návštěvnost: 20 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.