Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Historická budova knihovny v Ústí se po dvou letech otvírá


Ústí nad Labem - Honosná historická budova Severočeské vědecké knihovny se po dvouleté rekonstrukci otvírá veřejnosti. Reprezentativní prostory Wolfrumovy vily budou sloužit nejen čtenářům, ale také různým klubům. Součástí prostor je literární kavárna otevřená do zahrady. Náklady na opravu činily 56 milionů korun.


Wolfrumové si palác nechali postavit v roce 1915, opustit jej museli v roce 1945. Veřejnosti se vila otevřela v roce 1949. V minulém století se oficiálně jmenovala Krajská knihovna Maxima Gorkého a Ústečané jí přezdívali "Maximka". Po sedmdesáti letech je vila opravena. Galerie v patře nese název Maximka, zatímco přízemní historickou čítárnu pojmenovali knihovníci Wolfrumka.

Projít si objekt od půdy po sklep mohou zájemci 1. května, kdy bude den otevřených dveří. Ve stejný den se otvírá literární kavárna v přízemí. "Prostory byly zcela nevyhovující, i proto historická budova nebyla tolik využita. Teď to chceme změnit. Chceme, aby to tu žilo i po skončení otvírací doby. Místnosti mohou využít uzavřené komunity, jako jsou jazykové či seniorské kluby, kluby deskových her a další," řekla ČTK ředitelka knihovny Jana Linhartová.

Ve vile, která je propojena s dostavěnou novou částí knihovny, se budou odehrávat divadelní představní, autorská čtení, křty knih. "Chceme tu oddávat, vítat občánky a i jinak využít krásné prostory," řekla Linhartová. Odborníci restaurovali dochovaný nábytek, rámy, na míru vznikly textilní tapety, pod nimiž je tisk, který vycházel v době rekonstrukce. "Je to taková forma paměťové schránky," podotkla ředitelka.

Náklady na stavební práce činily 56,7 milionu korun, 40 milionů korun pokryla evropská dotace, zbytek uhradil Ústecký kraj, který je zřizovatelem knihovny.
Zdroj: Radka Fialová
Vložil: ČTK, 26.04.19 18:50
Návštěvnost: 16 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.