Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hořice mají opravené muzeum s expozicí o kamenictví a sochařství


Hořice - Devítitisícové Hořice na Jičínsku dnes otevřely opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy muzea z roku 1877 stála 28 milionů korun a byla součástí česko-polského projektu Hořic a polského města Strzegom na podporu turistiky Cesta kamene. Celý projekt měl hodnotu téměř 60 milionů korun, evropská dotace z programu Interreg činila 46 milionů korun. ČTK to řekl manažer projektu Martin Bártík.


Města Hořice a Strzegom jsou od sebe vzdálená asi 100 kilometrů, jsou partnerskými městy a spojuje je tradice kamenictví. Hořice, které projekt Cesta kamene vedly, se nazývají městem kamenné krásy a známé jsou těžbou a zpracováním pískovce. Strzegomi se říká Žulové srdce Polska.

Oprava chátrajícího a moderním potřebám nevyhovujícího hořického muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad začala v roce 2017 a byla největší stavbou v projektu Cesta kamene. Dotace uhradila asi 20 milionů korun nákladů na opravu a přestavbu muzea. Původně objekt sloužil jako sídlo okresu a pošty, pro muzejní účely je využíván od protektorátu.

Muzeum je po přestavbě bezbariérové, změnila se i jeho vnitřní dispozice. Návštěvníci v muzeu nyní najdou stálé expozice přibližující těžbu a zpracování kamene a kamenosochařství. Výstavní Štorchova síň v přízemí zůstala zachována, novinkou je multimediální místnost v prvním patře muzea. Dosud nevyužitou zahradu muzea stavbaři přeměnili na částečně krytou venkovní expozici s prostorem pro lapidárium. Využita může být i pro konání kulturních a společenských akcí.

"Dříve bylo v muzeu veřejnosti přístupných asi 15 procent prostor. Zbylé prostory sloužily jako kanceláře, depozitáře nebo byly v havarijním stavu. Po rekonstrukci je veřejnosti přístupných 85 procent plochy muzea," řekl ČTK místostarosta Martin Pour (Hořičtí patrioti). Dodal, že sbírkový fond muzea čítající asi 40.000 předmětů byl před rekonstrukcí z muzea vystěhován a je bezpečně uložen v budově bývalého gymnázia v Husově ulici.

V Strzegomi díky projektu Cesta kamene opravili část ulice v centru města, kde vznikla venkovní Alej soch. Strzegom také ve společenském centru Karmel vybudovala multimediální sál, který mimo jiné umožní přímé propojení s hořickým muzeem. Například se tak může stát při sochařských sympoziích a kamenických akcích, která se konají v Hořicích i ve Strzegomi. Významnou součástí projektu na polské straně byla i renovace čtyř barokních kašen ve městě Swidnica, které leží nedaleko Strzegomi.

V rámci projektu Cesta kamene také vznikla síť turistických okruhů zaměřených na kulturní a přírodní památky spojené s tématem kamene v Podkrkonoší a v Dolním Slezsku. "Hlavním cílem projektu je do Hořic přilákat více turistů, a to zejména na více dnů" řekl hořický starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj). Na české straně turistické okruhy vznikly v Hořicích a ve Dvoře Králové nad Labem a v okolí těchto měst. V Polsku jsou ve městech Strzegom, Swidnica a Dobromierz. Kromě vyznačení okruhů v terénu budou mít turisté k dispozici mapy a další informační materiály.
Zdroj: Zdeněk Rychtera
Vložil: ČTK, 26.04.19 08:20
Návštěvnost: 39 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.