Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vysoké školy získají na opravy kolejí a menz 2,5 mld od státu


Jihlava - Ministerstvo školství vyčlenilo na opravy kolejí a menz vysokých škol 2,5 miliardy korun. Podle ministra Roberta Plagy (ANO) je to poprvé, kdy je část peněz určená vysokým školám vyčleněná přímo na opravy ubytovacího a stravovacího zařízení. V programu je do roku 2027 vyčleněno 2,7 miliardy korun. Už teď jsou vypsány dvě výzvy za 1,5 miliardy korun, řekl ČTK Plaga při dnešním zasedání České konference rektorů (ČKR) v Jihlavě. Rektoři jednali o financování a hodnocení vysokého školství či chystané novele zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ).


Podle ČKR nemají být vysoké školy zahrnuté mezi instituce podléhající NKÚ. Ke změně pravomocí NKÚ je nutná změna ústavy. Novelu v únoru pustila Sněmovna do druhého čtení. Veřejné vysoké školy už kontrole NKÚ podléhají tam, kde hospodaří se státními penězi, což je podle předsedy ČKR Tomáše Zimy v pořádku. Novelou by se ale kontrola rozšířila na veškeré hospodaření například i s penězi, které získají nakladatelskou nebo jinou vlastní činností. "To by pak měly být kontrolovány i politické strany nebo Fotbalová asociace ČR, protože taky dostávají státní příspěvek," řekl Zima.

Letošní rozpočet vysokých škol činí zhruba 26,6 miliardy korun. Ministr Plaga dnes potvrdil jeho navýšení v příštím roce o 1,7 miliardy korun, z tohoo 0,8 miliardy na vzdělávací činnost a 0,9 miliardy na vědeckou činnost. Předpokládá, že v dalším roce by vysoké školy získaly navíc miliardu korun.

Rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek připomněl, že doposud hradily vysoké školy opravy kolejí a menz z vlastních fondů. "Zřízení nového podprogramu vítáme, protože ten stav si žádá systematičtější řešení," řekl Bek. Rychlé zvýšení standardů bydlení na kolejích ale není reálné, míní. Obnova bude spíš postupná a bude trvat příští desetiletí.

Vysoké škole polytechnické Jihlava, která dnešní zasedání ČKR hostila, koleje citelně chybí, řekl její rektor Václav Báča. V minulosti o ně přitom nebyl velký zájem. Mění se to s růstem cen nájmů i zvyšujícím se počtem studentů. Škola tak chce analyzovat, jaké možnosti v rozšiřování nabídky kolejí bude mít. Prozatím nabízí studentům ubytování v jediné budově se 113 lůžky.

ČKR, která vznikla v roce 1993, má 46 členů. Jsou mezi nimi rektoři všech 26 veřejných vysokých škol, obou státních vysokých škol a 18 soukromých vysokých škol. Jejím cílem je prosazování zájmů vysokých škol a slaďování jejich stanovisek v zásadních odborných i společenských otázkách. Současným předsedou konference je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Zhruba dvakrát za půl roku se konají zasedání předsednictva ČKR a jednou za semestr se schází i její plénum.
Zdroj: Vendula Krausová
Vložil: ČTK, 25.04.19 20:05
Návštěvnost: 12 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.