Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Volyně chce dokončit smuteční síň, zanikla by hřbitovní galerie


Volyně - Město Volyně chce zrekonstruovat nedokončenou smuteční síň na hřbitově, náklady odhaduje na deset milionů korun. Do konce května chce mít projektovou dokumentaci, zaplatí za ni 300.000 Kč. Síň město dokončí, jen pokud získá dotaci. Budově chce vrátit původní účel. ČTK to dnes řekl starosta Martin Červený (Nezávislí). V síni nyní působí výtvarná galerie, její kurátor se obává, že rekonstrukcí skončí.


"Smuteční síň je dlouhodobě nedostavěná a nevyužívaná. Jako jediné smysluplné se většině zastupitelů jeví, že by bylo nejrozumnější dostavět smuteční síň k původnímu účelu," řekl Červený. Sumu na projektovou dokumentaci dnes schválilo 11 z 15 přítomných zastupitelů.

Hřbitovní Galerie Na shledanou, která nabízí instalace spjaté s tématem smrti, ve smuteční síni působí od roku 2010. Na stěny tu maloval Josef Bolf, tvořil zde Tomáš Vaněk a další umělci. Kurátor galerie Jan Freiberg uvedl, že rekonstrukcí by galerie skončila.

Podle starosty by galerie mohla fungovat po rekonstrukci v období, kdy by v síni nebyly pohřební obřady. "Expozice tam nebude moci být trvale," řekl Červený.

Rekonstrukce by obsáhla boční přístavbu se zázemím. Uvnitř by měl být proměnlivý prostor bez katafalku, podle starosty víceúčelový, aby bylo možné dál galerii provozovat.

Podle Freiberga ale galerie není výjimečná uměním ve smuteční síni, nýbrž programem. Navrhl ponechat síň v současném stavu včetně galerie a příležitostně v ní pořádat pohřby. "Podstatné bylo, že dům byl prázdný, že to byla ta komunistická slupka. V okamžiku, kdy se změní kontext a stane se z toho smuteční síň, najednou tam bude chybět ta prázdnota, potenciál vkládat tam aktuální umění," řekl Freiberg ČTK.

Ve Volyni se 3000 obyvateli zemřelo loni 28 lidí. Smuteční obřady se odehrávají v kostele a ve smutečních síních v Blatné a Strakonicích. "Od většiny občanů Volyně je na galerii negativní reakce. Zdá se jim to nedůstojné místa a občas tam byla expozice, kde jsme občany museli krotit, chtěli psát stížnosti, že něco takového na hřbitov nepatří," řekl Červený.

Smuteční síň se stavěla na konci 80. let 20. století. Budovu město nikdy nezprovoznilo, zůstala prázdná do roku 2010, kdy galerie vznikla.

"Víme, že z 20 pohřbů se provoz nezaplatí. Ale aspoň to bude využíváno k účelu, k jakému to bylo stavěné," řekl starosta.

Volyně letos hospodaří s příjmy 76 milionů a výdaji 74,6 milionu. Z přebytku hradí splátky úvěrů. Hlavní investicí za 2,5 milionu bude oprava sociálních zařízení v mateřské a základní škole.
Autor: ČTK, 25.04.19 08:10
Návštěvnost: 34 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
Galerie Spike 28.04.19 19:46
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.