Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Restaurátoři dokončili práci na hrobce rodiny Stiassni v Brně

Brno - Opravenou hrobku židovské průmyslnické rodiny Stiassni dnes na židovském hřbitově v Brně představili zástupci spolku Přátelé vily Stiassni. Cena prací přesáhla 200.000 korun, které věnovali soukromí dárci.

"Práce skončily sice už loňském roce, ale rozhodli jsme se hrobku představit v roce 90. výročí nastěhování rodiny Stiassni do nového rodinného sídla na Hroznové ulici," řekl předseda spolku Zdeněk Musil.

V hrobce, která je postavená jako osmimístná, je uložen pouze zakladatel průmyslnického roku Josef Stiassni, otec Alfréda, který nechal postavit slavnou funkcionalistickou vilu podle návrhu Ernsta Wiesnera. Jméno manželky Josefa, Friedrike, je na hrobce dopsáno in memoriam ve zvláštním tvaru - jako Riki Stiassná.

"Dlouho jsme my ani zástupci židovské obce netušili, kdo její jméno na hrobku nechal přidat. Riki totiž ze zdravotních důvodů s rodinou odejít nemohla a zemřela v koncentračním táboře Terezín v roce 1942," dodal Musil. Nakonec díky korespondenci zjistili, že jméno nechal na náhrobek dopsat vnuk Friedrike a Josefa Karl, který Brno navštívil po osvobození Československa.

Hrobka postavená v roce 1916 byla zašlá a porostlá mechem. Restaurátoři museli nánosy odstranit, kámen vyčistit a znovu pozlatit nápisy. "Naštěstí byla hrobka staticky v pořádku, pouze levá strana balustrády se kvůli terénu hroutila, ale to se povedlo opravit," uvedla Zuzana Hlavicová z firmy Pastiglia, která rekonstrukci provedla.

Na hřbitově, kde se pohřbívá od roku 1852, jsou hroby řady významných osobností - například architekta Otto Eislera, Ernsta Wiesnera, obchodníka s vlnou Heinricha Gomperze nebo textilních průmyslníků Löw-Beerů a s nimi spřízněných Tugendhatů.

Na brněnském hřbitově je 11.500 hrobů a 6500 náhrobků. Celý areál je památkově chráněný, jednotlivé hroby ale nikoli. Minulý rok jej navštívilo 7500 lidí.
Autor: ČTK, 15.04.19 13:15
Návštěvnost: 22 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.