Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Historickým městem roku 2018 v Moravskoslezském kraji je Frenštát

Ostrava - Historickým městem roku 2018 v Moravskoslezském kraji je Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku. Příští týden se s dalšími 13 městy utká v Praze o celostátní titul. ČTK to řekla mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ostravě Petra Batková.

"Je to cena za nejlepší přípravu a realizaci regenerace městské památkové zóny i za celkovou péči o památkový fond. Městu se podařila například oprava radnice," řekla Batková.

Oprava frenštátské radnice se dělala na etapy už od roku 2007. Na konci loňského roku město dokončilo poslední část úprav venkovního pláště historické budovy. Součástí obnovy venkovní části radnice byla také postupná výměna oken, restaurátorské práce a sanace suterénu budovy.

"Budova radnice se nachází na náměstí Míru, které je součástí městské památkové zóny. Proto byly veškeré práce realizovány pod přímým dohledem pracovníků Národního památkového ústavu v Ostravě," uvedla už dříve Jana Machková z frenštátského odboru investic a rozvoje.

Loni Frenštát dokončil také obnovu zvoničky na Kopané. Ve zvoničce se měnil nosný dřevěný sloup a také se nově natírala.

V komisi, která vítěze vybírá, jsou kromě zástupců NPÚ také zástupci ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Kromě péče o kulturní památky a další objekty v městských památkových zónách se komise zajímá i o stav veřejných prostor a životního prostředí ve městě i o způsob zpřístupnění památek návštěvníkům. Hodnotí i finanční podíl města na obnově památkových objektů a celkový vzhled památkových zón.

Cenu uděluje od roku 1994 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. První titul získaly Svitavy, dosud poslední drží Slavonice na Jindřichohradecku. Celostátními vítězi z Moravskoslezského kraje byly v roce 2002 Nový Jičín a v roce 2016 Příbor. Letošního vítěze vyhlásí pořadatelé 16. dubna ve Španělském sále na Pražském hradě.
Autor: ČTK, 12.04.19 10:45
Návštěvnost: 28 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.