Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Úřad zahájil řízení k demolici vily, kde žil Antonín Novotný


Praha - Stavební úřad Prahy 5 zahájil řízení k demolici prvorepublikové vily na pražských Malvazinkách, kde v minulosti žil komunistický prezident Antonín Novotný. ČTK to sdělila mluvčí radnice páté městské části Markéta Drešlová. Soukromý investor chce namísto vily postavit rodinný dům a dva bytové domy. Záměr kritizují místní obyvatelé.


"Ano, stavební úřad vede řízení o odstranění stavby na žádost žadatele. Má k tomu mimo jiné kladné závazné stanovisko odboru památkové péče magistrátu hlavního města. Z pohledu úřadu jde o zcela standardní správní řízení," potvrdila mluvčí. Vila z roku 1929 není památkově chráněná, ministerstvo žádost o ochranu v minulosti zamítlo.

Namísto vily chce společnost Na Loužku ve spolupráci s developerem Red Group postavit bytový projekt. Proti záměru protestují místní spolky Přátelé Malvazinek a Za zelené Malvazinky. Projekt podle nich představuje trojnásobné navýšení zastavěnosti oproti stávající vile a je na něm patrná snaha o maximální podlahovou plochu bez ohledu na okolí. Ve stejné ulici je v plánu další podobný projekt a nedaleko se počítá se zástavbou lokality Na Pláni, se kterou část místních rovněž nesouhlasí.

Spolky kritizují také fakt, že k záměru vydal kladné stanovisko územní výbor Prahy 5, přestože podle místních porušuje zásady městské části pro zástavbu v podobných vilových čtvrtích. Starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) v minulosti uvedl, že samospráva nemá možnost, jak soukromému vlastníkovi zabránit v tom, aby nakládal se svým majetkem.

Vila v ulici Na Loužku byla po komunistickém převratu znárodněna a v 50. letech se do ní nastěhoval Antonín Novotný. Mezi lety 1957 a 1968, kdy zastával funkci československého prezidenta, v domě nežil, poté se tam vrátil. Po jeho smrti ve vile pobýval normalizační ministr zdravotnictví Jaroslav Prokopec.

Malvazinky a Košíře v Praze v 5 jsou dlouhodobě žádanou lokalitou pro bytovou výstavbu. To se často nelíbí místním obyvatelům, podle kterých moderní zástavba narušuje charakter čtvrtí a vzniká na úkor zeleně. V minulosti se objevila řada kontroverzních projektů v souvislosti s bývalým starostou Milanem Jančíkem (dříve ODS). Řada z nich zahrnovala transakce městské části s pozemky, kvůli kterým se o ex-starostu několikrát zajímala policie.
Autor: ČTK, 10.04.19 20:55
Návštěvnost: 42 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.