Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektka Eva Jiřičná převzala Cenu města Zlína


Zlín – Architektka Eva Jiřičná dnes převzala Cenu města Zlína za rok 2018. Jiřičná je zlínskou rodačkou. Cenu získala za celoživotní dílo v oboru architektury a za celoživotní šíření dobrého jména svého rodiště. "Nikdy jsem v životě netušila, jak je rodné město důležité v životě člověka," řekla dnes novinářům Jiřičná.


"Vyrostla jsem s tím, že jsem byla pyšná, že jsem se narodila ve Zlíně, poněvadž můj tatínek tady začínal jako mladý architekt a celý život mi vykládal, jak Zlín a celá atmosféra zlínská a její přístup k moderní architektuře, jak to bylo strašně důležité jako historický počin," uvedla Jiřičná, která podle svých slov nikdy netušila, že se do Zlína někdy vrátí a bude tam pracovat.

Jiřičná je autorkou zlínského kongresového a univerzitního centra, navrhla také Vzdělávací komplex zlínské univerzity. Jiřičná dnes vzpomínala také na problémy při stavbách těchto objektů, například řešení akustiky v kongresovém centru, který slouží i zlínské filharmonii.

"Nikdo nemohl zaručit, že to bude fungovat. Neustále jsme zkoušeli vzorky, udělali jsme 82 vzorků akustického obkladu a šance byla půl na půl," uvedla architektka, podle které je vždy důležitá spolupráce týmu i lidí na stavbě. "Říkám svým studentům, že pro architekta není důležitá jen komunikace s klienty a spolupracovníky, ale i s lidmi, co v dešti, zimě svařují nosníky na střeše. To jsou ti lidí, kteří nakonec odevzdají práci, kterou architekt nakreslí," uvedla Jiřičná, podle které pořád fungují "zlaté české ruce", které v kritické situaci dokážou pomoci.

Architektka ocenila i měnící se vzhled Zlína, například nedávnou rekonstrukci obchodního domu a jeho okolí. "Těší mě každá věc, nedokážu říct, jestli město potřebuje školy nebo školky. Ale i nové chodníky nebo jakékoliv úpravy zahradní, všechno, co zlepší charakter města, je záslužná činnost," uvedla Jiřičná a dodala, že často Zlín při svých přednáškách v zahraničí zmiňuje.

Jiřičná, která před měsícem oslavila 80. narozeniny, prožila ve Zlíně jen několik let, poté se s rodinou přestěhovala. Dnes nad fotografiemi z raného dětství zavzpomínala na svou rodinu a Zlín, jak ho zažila ona. Například na kožíšek ušitý z králičích kůží, který nosila, procházky s rodiči nebo výlety do okolí.

Jiřičná vystudovala architekturu na ČVUT v roce 1962 a dále pokračovala v postgraduálním studiu architektury na Akademii výtvarných umění. Od roku 1968 působí v zahraničí, především v Británii. Mezi její významné realizace patří autobusový terminál Canada Water v Londýně, vstup a recepce londýnského Victoria & Albert Museum, interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds nebo vlajková prodejna módní značky Joseph, kterou navrhla v roce 1988. V Česku byla podle jejího návrhu postavena například oranžerie na Pražském hradě.
Autor: ČTK, 04.04.19 22:35
Návštěvnost: 30 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.