Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Slavnostní osvětlení hradu a zámku Bečov nad Teplou
Slavnostní osvětlení hradu a zámku Bečov nad Teplou


Vizuálně přiměřené provedení osvětlovací techniky sehrává ve vnímání architektury v krajině nebo městském prostředí významnou úlohu. Základním předpokladem je důkladné posouzení charakteru světelného zdroje, především jeho barvy a intenzity, aby konečný výsledek působil decentně a kultivovaně. Uvedená kritéria by měla být adekvátně přizpůsobena charakteru stavby. Mohou tak vhodně vyniknout jednotlivé architektonické prvky, především sloupy, ornamenty nebo sochy. Profesionálně zhotovený světelný koncept by měl promyšleně reagovat na kontext širšího okolí. V památkové péči je většinou preferované bezbarvé světlo, které autenticky podtrhuje materiál a charakter objektu. Barevné odstíny jsou zpravidla tolerovány spíše při jednorázových a specifických příležitostech.

V roce 2015 provedla společnost ETNA první úspěšnou zkoušku osvětlení bečovské národní kulturní památky. Na základě názorů zástupců památkové péče, obce a autorů světelného konceptu vznikl projekt obsahující komplexní řešení osvětlení celého areálu. Zahrnuje horní hrad, bergfrit, pluhovské domy, úřednický dům a hradby. V loňském roce byl návrh realizován a bečovský hrad a zámek se mohl stát vizuálně působivou noční dominantou. Již během světelných zkoušek byla potvrzena vhodnost zvolených svítidel Maxiwoody. V realizované koncepci je jich použito 30 kusů. Pět typů optik v kombinaci s jejich rozmístěním vytvořilo slavnostní ráz. Došlo tak k celistvému nasvětlení, které podtrhuje siluetu a umožňuje přirozené vnímání z níže položených míst i z vyvýšených poloh nad městem.

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou se nachází nad údolím lemovaným na západní straně Slavkovským lesem a na východě Tepelskou vrchovinou. Dispozici tvoří bývalé, níže položené předhradí, dnešní zámek a hrad. Středověký hrad pánů z Oseka z počátku 14. století, renesanční palác Pluhovských a barokní zámek Questenbergů z 18. století představuje unikátní architektonický celek.

autor Kryštof Havlice, PROPAMATKY.cz
foto ETNA spol. s r. o.
Zdroj: ETNA spol. s r. o.
Vložil: Tisková zpráva, 11.04.19 21:00
Návštěvnost: 15 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.