Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kavárna Muzejka v Brně zůstává zavřená, nemůže být zkolaudována

Brno - Brněnská kavárna Muzejka v Berglově paláci na Moravském náměstí zůstává i tři roky po změně nájemce zavřená. Vzhledem ke způsobu výmalby památkově chráněného prostoru památkáři nedali souhlas ke kolaudaci. Hasiči zase nebyli spokojeni s protipožárními opatřeními. Nájemce teď požádal město Brno o prominutí nájemného za uplynulé měsíce, což ale radní odmítli. Rada města to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Naposledy byly historické prostory otevřené na jaře 2012, kdy skončila restaurace Muzejka propojená s hudebním klubem Mju:z. Tehdejší nájemce pak dlouho odmítal prostor vyklidit, znovu tak město pronajalo Muzejku až v květnu 2016.

Nový majitel se pustil do úprav, nepodařilo se mu ale dosáhnout kolaudace. Jedním z důvodů byla například nedostatečná protipožární opatření u vybudovaných pecí, v nichž se na dřevě měla péct pizza. "U vybudovaných pecí je z hlediska protipožárních opatření tolik nedostatků, že žádost o stanovisko Hasičského záchranného sboru JMK musela být stažena hned na místě při kontrole," uvedli radní v tiskové zprávě.

Kromě toho společnost Gattamelata nechala vymalovat stěny v mezipatře do podoby dračí sluje olejovými barvami, aniž pro to měla povolení od památkářů. Ti tak neudělili kolaudační souhlas. "Odbor památkové péče vyzval k odstranění maleb už 31. ledna, ale došlo k němu až v těchto dnech. Nyní se bude prověřovat, zda to bylo podle předpisů za spoluúčasti Národního památkového ústavu a zda je tímto památka uvedena do původního stavu. Podle dalšího vývoje pak budeme jako pronajímatel zvažovat další kroky, kterými může být požadování náhrady škody nebo dokonce i vypovězení smlouvy," uvedl náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD).

Nájemce požádal město o prominutí nájemného za několik měsíců. "Vzhledem k tomu, že nájemce řadu úprav objektu provedl v rozporu s projektovou dokumentací a vydaným stavebním povolením, čímž sám znemožnil kolaudaci prostor v předpokládaném termínu, neměli jsme důvod jeho žádosti vyhovět," dodal Pospíšil.

Berglův palác, známý také jako jako Berglerův palác nebo Berglova vila či Muzejka, byl postaven v 60. letech 19. století jako novorenesanční dům s novogotickou fasádou. Stavbu navrhl vídeňský architekt Heinrich Ferstel, autor nedalekého Červeného kostela a několika dalších brněnských staveb. Jméno Muzejka dům dostal ve 20. letech 20. století, když patřil Zemědělskému muzeu a v přízemí byla Kavárna Muzeum. Muzeum bylo v roce 1943 zrušeno, název budově zůstal. Památkově chráněná je od roku 1964.
Autor: ČTK, 04.04.19 11:45
Návštěvnost: 48 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.