Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pardubice dají na opravu Larischovy vily prvních pět milionů

Pardubice - Pardubice chtějí podpořit obnovu historické Larischovy vily pěti miliony korun. Budova, v níž nacisté za války věznili a vyslýchali české vlastence, patří Československé obci legionářské, která na její opravu nemá peníze. Dotaci budou ve čtvrtek schvalovat zastupitelé města.

Z dotace bude 1,2 milionu korun použito na odstranění havárie a opravu věže. Dalších 3,8 milionu korun poslouží obnově vily a zprovoznění suterénu a piety. Vloni již byla věžička demontována, zhotovena byla nosná část střechy, započaly restaurátorské práce jednotlivých prvků a uskutečnila se sanace proti dřevomorce.

"Na minulém jednání jsme schválili, že po tři roky budeme dávat na Larischovu vilu po pěti milionech korun," řekl dnes novinářům zastupitel ODS Petr Klimpl.

V roce 2017 Pardubice podpořily legionářskou obec půl milionem korun na opravu střechy a stropů, vloni věnovaly 700.000 korun na statické zpevnění nosných částí věže a pokračující restaurátorské práce. Stejnými částkami na opravu budovy přispěl Pardubický kraj. Ten stejně jako Pardubice během tří let do oprav Larischovy vily vloží 15 milionů korun.

Na kompletní rekonstrukci je potřeba odhadem 55 až 70 milionů. Na opravy by mohl přispět i stát individuální dotací. Záchraně by mělo pomoci také prohlášení za národní kulturní památku.

Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentační sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína. Ve sklepeních budovy v období heydrichiády v roce 1942 nacisté vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků, které následně zastřelili na nedaleké střelnici.

Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu a od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která po léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla v roce 2015 na Československou obec legionářskou. Legionáři plánují v budově vytvořit muzeum heydrichiády a domácího a zahraničního odboje. V prostorách takzvaného Zámečku bude k dispozici výstavní síň a další výstavní místnosti. Pro přednášky a kulturní vystoupení bude připraven přednáškový sál až pro 100 lidí.
Autor: ČTK, 27.03.19 20:20
Návštěvnost: 30 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.