Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Českých Budějovicích vystavuje Antony Gormley


České Budějovice – V českobudějovickém Domě umění dnes začala výstava Přítomnost, na níž se představuje britský sochař Antony Gormley. Jeho základními tématy jsou vnitřní prostor těla a vztah mezi lidským tělem a prostorem. Gormley je držitel Turnerovy ceny a v roce 2014 ho královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu. Výstava potrvá do 28. dubna. ČTK to dnes řekl kurátor Michal Škoda.


Pro Gormleyho je důležitý prostor, kde vystavuje. Jihočeskou galerii si prohlédl loni a připravil expozici na míru. "Socha je nehybným místem v měnícím se světě a díky konfrontaci s ní můžete silně prožívat svou existenci. To je jediný důvod, proč sochu dělám," uvedl Gormley.

Výstavu tvoří dvě díla. Jedno nazvané Souřadnice jsou ocelové tyče, jež tvoří dlouhé linie. Skrz galerii míří horizontálně dvě, jedna je v úrovni očí, druhá nad výškou hlavy. Protínají se v úhlu 90 stupňů a tvoří tak pomyslný postranní kříž, který spojuje různé prostory. Dílo Edge je tělo z masivní litiny vážící 630 kilogramů, horizontálně připevněné ke stěně ve výšce spícího člověka. "Tímto netypickým umístěním otáčí sochař orientaci o 90 stupňů a naznačuje, jak stabilita světa a tím i naše orientace jsou relativní pojmy," uvedl kurátor.

Gormleyho zajímá člověk ve vztahu k přírodě a kosmu. S tělem často nakládá jako s obydlím. Pro jeho tvorbu jsou podle kurátora typické dvě polohy: prostor těla a člověk v prostoru. Místa výstav většinou nejdřív navštíví a podle toho, jak na něj zapůsobí, připraví díla na míru.

"Neustále hledá hranice a možnosti zkoumání naší existence na zemi, vztahu těla a člověka k prostoru. Vstupuje do pomyslného dialogu nejen s prostorem, ale i s návštěvníkem," řekl Škoda. Jak uvádí Gormley, prostory jsou pro něj důležitější než samotné sochy. Je pro něj proto důležité i to, jak daný prostor působí na člověka, jak se v něm člověk cítí.

"Je to i způsob jeho komunikace, pracovat s prostorem tak, abychom si uvědomovali sami sebe, sami sebe v prostoru, to, co nám prostor říká. Nikdy neodpovídá, ale vždy klade otázky na diváka a vtahuje ho do svého pole, k určité konfrontaci a dialogu," řekl kurátor.

Antony Gormley se narodil v roce 1950 v Londýně. Vystudoval archeologii, antropologii a dějiny umění na Cambridge Trinity College, poté strávil několik let v Indii a na Srí Lance, kde se seznámil s buddhismem. Poté absolvoval sochařství na Slade School of Fine Art University College London. Má za sebou řadu výstav. V roce 1994 získal Turnerovu cenu, v roce 1997 Řád Britského Imperia, od roku 2003 je členem Královské akademie.
Autor: ČTK, 27.03.19 10:30
Návštěvnost: 17 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.