Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne

Olomouc - Architektonická soutěž na stavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO) za 600 milionů korun, kterou požaduje ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), v původně plánovaném termínu na začátku dubna vypsána nebude. Důvodem je její právní složitost i otázka vypořádání právních závazků, které má muzeum vůči autorovi původního návrhu z roku 2009 Janu Šépkovi. ČTK to dnes řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Podle Šépky jde o zcela nestandardní situaci. Řešením je podle něj soutěž, kterou nedoporučují ani odborníci, nevypisovat.

Podle zástupců muzea měla být soutěž připravena do začátku dubna. "Termín se bude muset posunout. Problém vyhlášení architektonické soutěže je poměrně složitý. Budeme se snažit ji vypsat co nejdřív, ale v této chvíli nejsem schopen říci, kdy to bude," uvedl mluvčí muzea.

Právní závazky vyplývají muzeu kvůli deset let starému projektu architekta Jana Šépky, s jehož realizací Muzeum umění dosud počítalo.

Podle zástupců České komory architektů (ČKA), která ze zákona pořádá architektonické soutěže, by se v případě vypsání soutěže muselo muzem vypořádat s právy původního zpracovatele zakázky. V opačném případě by zakázku nemohl převzít autorizovaný architekt, uvedl předseda ČKA Ivan Plicka v dopise muzeu. Upozornil, že při vyhlášení nové soutěže by ČKA považovala Šépkovu účast za nerálnou. "Architekt Šépka se projektu SEFO věnuje již deset let, a byl by před ostatními účastníky zadávacího řízení nepřípustně zvýhodněn," uvedl Plicka.

Šépka dnes potvrdil, že kdyby byla vypsána soutěž a on byl vyloučen, obrátí se na soud. "Je to z důvodu, že bych byl diskriminovaný a takové soutěže bych se nemohl zúčastnit," řekl dnes ČTK Šépka. "Situace se dá vyřešit tak, že pan ministr začne naslouchat odborníkům. Měl by ustoupit ze svého požadavku vypsat architektonickou soutěž," doplnil.

Architekt se také podivil, proč ministerstvo trvá na soutěži ve chvíli, kdy deset let existuje studie, kdy je podepsaná smlouva, která vzešla z vítězství z obchodní soutěže, projekt je schválen památkáři a existuje změna regulačního plánu.

Ministr kultury argumentuje politickou odpovědností a transparentností projektu. Ministerstvo také tvrdí, že muzeum v minulosti při hledání návrhu podoby SEFO opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Vedení muzea to odmítlo.

Další kroky v současné patové situaci, kdy zástupci muzea navíc vyzvali ministra kultury k rezignaci, by měly vzejít ze Staňkovy schůzky s olomouckým hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO), který chce ve věci působit jako mediátor. Sejít se mají dnes odpoledne ve Sněmovně.
Zdroj: Alena Horáková
Vložil: ČTK, 27.03.19 09:35
Návštěvnost: 26 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
rozsudky a úsudky Q 27.03.19 16:39
komora architektu? Novotny 01.04.19 13:01
Komora Vích 01.04.19 20:28
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.