Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brno chce vyměnit pozemky pro stavbu cesty k Arnoldově vile


Brno - Brno chce s Akademií věd ČR vyměnit pozemky poblíž Arnoldovy vily, kterou chce město zrekonstruovat odhadem za 100 milionů korun. Na získaných pozemcích bude přístupová cesta. Díky směně bude moct město získat stavební povolení a potom žádat o dotaci z norských fondů na opravu. V tiskové zprávě to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Chátrající Arnoldova vila je v sousedství slavných vil Tugendhat a Löw-Beer.


Směnu pozemků schválila rada města. Týká se pozemků v Pisárkách, které vlastní město, a pozemků v lokalitě Černá Pole, která vlastní Ústav geoniky Akademie věd České republiky. Právě tyto pozemky jsou podle studie nejvhodnější pro vybudování dopravního napojení Arnoldovy vily.

"Směna pozemků je odvalením posledního kamene, který brání vypsání žádosti o dotaci z norských fondů. K podání žádosti je totiž nutné doložit vydané stavební povolení," uvedl Hladík. Podle něj bude výzva vyhlášená nejspíš letos v červnu, a proto je potřeba dokončit přípravy co nejdříve.

V Arnoldově vile byla ještě před několika lety školka, ale děti z ní musely kvůli špatnému stavu odejít. Zhruba 80 milionů by měla stát rekonstrukce a 20 milionů vybavení, cena se ale může měnit ještě podle soutěže.

Arnoldova vila je v majetku města, ve správě ji má městská část Brno-sever. Podle místostarostky Brna-severu Miriam Kolářové (KDU-ČSL) by mohl v budoucnu vzniknout celek tří vedle stojících vil, a to Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovy vily. V poslední jmenované by mohlo být kulturně-historické a muzejní Centrum dialogu.

Arnoldova vila je secesní stavbou z roku 1862. Stojí v nejstarší brněnské vilové zástavbě v Černých Polích u parku Lužánky a je na seznamu nejohroženějších památek Česka. Manželé Arnoldovi ji vlastnili 21 let a poté ji prodali, střídali se v ní různí vlastníci.

Pokud se podaří vilu opravit, bude už pátou zrekonstruovanou z doby druhé poloviny 19. století a první třetiny 20. století. Kromě vil Tugendhat a Löw-Beer mohou lidé vidět i vilu Stiassni a Jurkovičovu vilu.
Autor: ČTK, 25.03.19 13:30
Návštěvnost: 28 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.