Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pardubický kraj hledá nové využití hradu Rychmburk

Předhradí - Do dvou let opustí poslední duševně nemocní klienti Domova na hradě Rychmburk své nynější historické bydliště a nastěhují se do nových domků v obci Podhradí. Pardubický kraj zvažuje, jak středověkou památku v budoucnu využije. Nechal si proto zpracovat návrhy od dvou studentek Fakulty architektury ČVUT v Praze, pro něž to byly diplomové práce, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

Obě navrhly multifunkční využití hradu, i když každá vlastním způsobem. Neměl by chybět prohlídkový okruh, který ukáže konstrukce odkryté od nánosů minulých let. Návrhy počítají s prostorem pro společenské a kulturní akce, místem pro výstavy i dlouhodobé expozice a sociálním a hygienickým zázemím. Obě architektky do hradu umístily i kavárnu, byt pro správce, infocentrum a také několik apartmánů.

Hejtmanství musí zvolit řešení, které bude finančně únosné. Zabývat se jím bude pracovní komise složená z představitelů kraje, zástupců obce, místní akční skupiny a památkářů. "Rádi bychom, aby prodleva mezi vyklizením hradu a jeho zpřístupněním byla co nejmenší. Je zřejmé, že úpravy budeme muset dělat v součinnosti s obcí a okolním regionem po etapách. Budeme muset vyřešit také parkování a příjezd k hradu tak, aby to nenarušilo život v obci," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Už nyní se zájemci do části hradu mohou podívat. Volně přístupné jsou gotické sklepy, kde je výstava o historii hradu. Při akcích, které se na hradě pořádají nebo po předchozí domluvě mohou lidí také vystoupit na hradní věž.

V budoucnu se Pardubickému kraji uvolní také zámek v Bystrém na Svitavsku, kde zatím sídlí další domov pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. O jeho dalším využití se zatím nerozhodlo.
Autor: ČTK, 20.03.19 15:25
Návštěvnost: 27 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.