Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mahenova vila v Brně se po rekonstrukci otevřela veřejnosti

Brno - Po osmiměsíční rekonstrukci se dnes otevřel Mahenův památník v Brně. Na návštěvníky čeká kromě knihovní pobočky také expozice s fotografiemi, dopisy a dalšími předměty ze života Jiřího Mahena. Při slavnostním otevření to řekla ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická.

Knihovna, která jinak sídlí v Kobližné ulici v centru Brna, získala někdejší básníkovu vilu v Masarykově čtvrti po smrti jeho ženy Karly. V přízemí vily vznikla pobočka knihovny a v dalších patrech expozice o básníkově životě. Prostory vydržely bez oprav 27 let, nyní budova získala nové dřevěné podlahy a elektroinstalaci.

Proměnou prošla i výstava, která zájemce zavede do Mahenovy pracovny s původním stolem. Lidé si prohlédnou také korespondenci spisovatele s přáteli nebo interaktivní stěnu s hrami a kvízy.

"Hlavním cílem bylo vrátit vilu do doby 30. let, kdy dvojice ve vile pobývala. Chtěli jsme, ať se návštěvníci cítí jako u Mahenů na návštěvě," řekla Nivnická. Knihovna za stavební práce a vybavení zaplatila pět milionů korun, z této částky půl milionu přispělo město Brno jako zřizovatel.

Jiří Mahen, vlastním jménem Antonín Vančura, byl básník a novinář. Působil v brněnských Lidových novinách a také jako divadelní dramaturg. Život ukončil sebevraždou v reakci na německou okupaci v roce 1939 a také kvůli vleklým depresím. Bylo mu 56 let. Jeho žena Karla žila v jejich vile v Brně až do své smrti v roce 1991.

Jméno Jiřího Mahena nese kromě knihovny a památníku také jedna z brněnských divadelních budov, činoherní soubor Národního divadla Brno nebo rybářský spolek.
Autor: ČTK, 14.03.19 14:55
Návštěvnost: 23 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.