Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Žďár n. S. domlouvá s krajem a NPÚ jak zlepšit zázemí Zelené hory

Žďár nad Sázavou - Žďárská radnice chce spolu s církví, krajem a památkáři hledat cestu, jak zlepšit zázemí Zelené hory. Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, ročně navštěvuje okolo 30.000 turistů. Chybí tam toalety a místo pro průvodce, nestačí parkoviště. Širší spolupráci na řešení situace už město předjednalo. Žďárští radní memorandum schválili v pondělí, řekl dnes novinářům místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Aktivita propojí žďárskou farnost, která památku spravuje, radnici, kraj, Národní památkový ústav a brněnské biskupství. "Víme, že je to opravdu střežená národní památka, památka UNESCO, a nebude jednoduché se k tomu postavit jenom jednostranně," řekl Klement. Jednání by se měla týkat umístění případné novostavby, její velikosti či financování.

Farnost se od loňska věnuje rozsáhlým opravám kostela na Zelené hoře dotovaným z evropských fondů. Na stavby mimo památkově chráněný areál se však podle kněze Vladimíra Vojtěcha Záleského dotace čerpat nedají a v areálu se nic stavět nesmí.

Pozemky v okolí poutního místa patří městu a soukromým vlastníkům. "My jako město bychom to zázemí rádi vybudovali minimálně v těsné blízkosti," řekl Klement. Uvedl, že studii možného řešení už vypracoval architekt, existují i studentské práce. "Je to od opravdu skromných prostor jenom nutného zázemí až po nějaké velkolepější řešení s vícero kiosky a promítacím sálem," uvedl. Možné náklady ani termín stavby podle něj ještě stanoveny nebyly.

Obnova kostela svatého Jana Nepomuckého zhruba za 45 milionů korun, již dotuje unie, potrvá do roku 2020. V úvodní loňské etapě pracovníci opravili asi třetinu fasády kostela, letos by měli opravy venkovních omítek s výměnou části oken dokončit. Práce podle Záleského začnou hned, jak to dovolí počasí. Projekt zahrnuje také práce v interiéru. Památka je ve stanovené době přístupná i během oprav, mše tam jsou v sobotu.
Zdroj: Věra Stejskalová
Vložil: ČTK, 13.03.19 20:05
Návštěvnost: 44 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.