Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na Škodův palác by se mohla vrátit Gutfreundova socha


Praha - Získat peníze na výrobu repliky plastiky slavného sochaře Otto Gutfreunda má pomoci aukce uměleckých děl, která se uskuteční 18. března. Plastika, která zdobila budovu pražského Škodova paláce, se ztratila a na výrobu její repliky je potřeba čtyři miliony korun. Rozměrné logo se škodováckým okřídleným šípem se bude vyrábět ze slitiny hliníku, aby bylo odolnější než původní plastika ze dřeva a měděného plechu, řekla ČTK za organizátory aukce i návratu plastiky na budovu v Jungmannově ulici Eva Heydová.


Aukci bude pořádat Artinbox Gallery a Czech National Trust, společnost, která sdružuje mecenáše podporující opravy památek i záchranu přírodního dědictví. Na financování výroby repliky se bude podle Heydové podílet i vlastník domu. Tím je dnes investiční společnost GLL Real Estate Partners se sídlem v Mnichově. V nájmu v něm sídlí pražský magistrát.

Škodův palác je významná pozdně kubistická budova postavená mezi lety 1925 a 1926. Iniciátorem stavby byly Škodovy závody a hlavním architektem Pavel Janák, který je autorem i přilehlého paláce Adria. Součástí architektova návrhu byla i Gutfreundova plastika.

Socha na atice Škodova paláce hraje v díle Otto Gutfreunda podle odborníků zásadní roli. Po skončení první světové války byl sochař oslovován pro mnohé veřejné zakázky, které vyžadovaly spíše dekorativní přístup k tvorbě, což autora odvádělo od možnosti volného vyjádření. Práce na plastice pro Škodovy závody pro Gutfreunda představovala příležitost vymanit se z v té době již vyčerpaného figurativního civilismu a zvolit inovativní řešení čerpající z nadšení pro techniku a estetiku strojů za využití reálných předmětů, uvádí na svém webu Czech National Trust.

Při navrhování kompozice sochař postupně upouštěl od práce s figurou, postavou dělníka, poté inženýra, který splývá se strojem. Konstantním prvkem všech návrhů však vždy zůstalo logo Škodových závodů v centrální pozici kompozice. Závěrečný návrh, podle nějž dílo vzniklo, pak pracuje se zvětšenými koly z reálné produkce Škodových závodů a hlavní motiv plastiky lemovaly dva elegantně zakřivené nosníky.

Eva Heydová ČTK řekla, že plastika byla kvůli hmotnosti vyrobena ze dřeva a potažena měděným plechem, bronzový artefakt by byl příliš těžký. Materiál se však poškodil a v 60. letech byla plastika sejmuta a měla se opravovat. Nedopatřením však tehdy byla odvezena do sběrných surovin, odkud už se nikdy zpět nevrátila. Stále však existuje její model, proto je možné dílo vyrobit znovu.
Autor: ČTK, 11.03.19 08:00
Návštěvnost: 16 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.