Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Philip Ursprung: Political Landscape
The Legacy of Earth Art
Galerie VI PER Vás srdečně zve v pondělí 11. března 2019 v 19:00 hodin na přednášku švýcarského historika architektury Philipa Ursprunga, která se koná jako součást doprovodného programu výstavy Krajiny Logistiky.

Krátce trvající umělecký směr Earth Art – fenomén, který se objevuje od pozdních 60. let do poloviny 70. let a který zahrnuje umělce, jako jsou Robert Smithson, Michael Heizer, Nancy Holt, Walter De Maria a další –, zůstává do současnosti zdrojem inspirace. Počínaje interpretací díla Partially Buried Woodshed (Částečně pohřbená kůlna, 1970) Roberta Smithsona se Philip Ursprung bude věnovat vztahu umění, architektury, území a ekonomiky. Zmiňované umělecké dílo se skládalo ze staré boudy, nalezené v areálu univerzity, kterou umělec nechal zasypat hlínou, dokud se střecha nezhroutila. Proces budování – tedy vykopání díry a zbudování stavby – je obrácen. Nyní nefunkční budova tak rovněž připomíná, že starší ekonomika – konkrétně zemědělství – byla z nově vybudovaného kampusu vyhnána. Konstrukce zůstává přízrakem předchozí ekonomiky, která nemůže najít odpočinek. Zemědělství je tak latentně přítomno v prostorách vysokoškolského vzdělávání.

V přednášce se Ursprung bude snažit ukázat, že Earth Art jako takové je založeno na setkání Smithsona s praxí architektury a plánování. Zaměří se na Smithsonovo dílo a dědictví pod sjednocujím pojmem „politické krajiny" (Martin Warnke), především pak na vztah mezi mocí a uměleckým znázorněním. Bude se také tázat po tom, co se dnes architekti, umělci, projektanti a teoretici mohou z historického fenoménu Earth Artu naučit, včetně toho, jak může být užitečný v kontextu logistiky. Earth Art odráží kontext a nahodilosti architektonické praxe a je, jak Ursprung ukáže, efektivní náhradou chybějící teorie architektury.

Philip Ursprung působí jako děkan Školy architektury na ETH v Curychu, kde je rovněž profesorem dějin umění a architektury. Narodil se v Baltimoru (USA), studoval v Ženevě, Vídni a v Berlíně. Vyučoval mj. na Universität der Künste v Berlíně, Columbia University New York, Universität Zürich a na Barcelona Institute of Architecture. Ve svém výzkumu se zaměřuje na dějiny moderního a současného umění a architektury se zaměřením na umění 60. a 70. let v Severní Americe a na architekturu v Evropě po roce 1980. Jako hostující kurátor v Kanadském centru architektury (CCA) v Montreal připravil výstavu Herzog & de Meuron: Archeology of the Mind a editoval její katalog Herzog & de Meuron: Natural History (Montréal, 2002). Mezi Ursprungovy nejnovější knihy patří Allan Kaprow, Robert Smithson, and the Limits to Art (Berkeley, 2013) a Representation of Labor / Performative Historiography (Santiago de Chile, 2018). Soubor textů Gordona Matta-Clarka, kterou připravuje s Gwendolyn Owens, vyjde v nakladatelství University of California Press.

Facebooková událost >
Zdroj: Galerie VI PER
Vložil: Tisková zpráva, 11.03.19 06:40
Návštěvnost: 25 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.