Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V soutěži na ostravskou koncertní halu postupují čtyři studia


Ostrava - Do druhého kola architektonické soutěže o podobu nové koncertní haly v Ostravě postoupily z původních šesti čtyři návrhy. Jasno o vítězi chce mít město do června. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).


Architektonickou soutěž na stavbu koncertní haly město vyhlásilo loni v srpnu. Nejprve přímo oslovilo tři světově uznávaná studia, konkrétně tým amerického architekta Stevena Holla, polské Konior Studio, které navrhlo koncertní halu v Katovicích, a dánský ateliér Henning Larsen Architects, který navrhl sídlo filharmonie se sálem v Reykjavíku. Později z dalších 31 zájemců odborná porota vybrala na základě referencí a zaslaných portfolií další tři studia: Architecture Studio z Francie, německé Nieto Sobejano Arquitectos a nizozemské Van Dongen - Koschuch Architects and Planners.

Soutěž je anonymní a porota tak při svém výběru nemá přiřazeny názvy k jednotlivým studiím. Až po vyřazení dvou studií z prvního kola k nim byly doplněny jednotlivé ateliéry. Ze soutěže vypadli Nizozemci a Němci.

"Vyřazení teď mají právo se během 15 dnů případně proti rozhodnutí odvolat. Pakliže by se neodvolali, což tak trochu předpokládám, že by nemuselo nastat, tak ty zbývající čtyři návrhy, které zůstávají stále anonymní, postupují do druhého kola soutěže," řekl Macura.

Macura uvedl, že všechny doručené návrhy jsou zajímavé. U vyřazených rozhodlo v jejich neprospěch to, že jeden objekt koncertní haly umisťoval téměř nezávisle na Domu kultury města Ostravy, stavba by ale měla být jeho součástí. Druhý návrh naopak koncertní halu před kulturní dům předsazoval směrem k ulici 28. října, kde je ale poměrně hustý provoz včetně tramvajového. Město tak mělo obavu o vliv tohoto faktoru na akustiku, jejíž perfektní zajištění by tak zřejmě bylo výrazně dražší. Podle Macury jsou zbývající čtyři návrhy vzájemně zcela odlišné, a to od futuristické budovy až po k ultrakonzervativnímu objekt.

Nová koncertní hala s kapacitou přesahující 1000 míst by měla stát zhruba 1,5 miliardy korun bez DPH. Stát má v sousedství Domu kultury města Ostravy. Město požaduje, aby stavba byla výjimečná nejen z architektonického hlediska, ale zároveň měla i špičkovou akustiku. Hala bude zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Orchestr dnes sídlí a koncertuje právě v kulturním domě vybudovaném v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicismu, který neodpovídá nárokům na moderní koncertní zázemí.
Autor: ČTK, 06.03.19 20:30
Návštěvnost: 31 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.