Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Některé části olomoucké radnice opraví řemeslníci před zraky lidí


Olomouc - Na náměstí před zraky kolemjdoucích budou řemeslníci opravovat některé části historické budovy radnice, kterou letos čeká poslední fáze nákladné rekonstrukce. Část radnice už byla obehnána plotem a dělníci se díky příznivému počasí budou moci pustit do opravy fasády i kamenných, klempířských, truhlářských a kovářských prvků. Rekonstruována bude také hlavní radniční věž.


"Dohodli jsme, že speciální klempířské a truhlářské úpravy věžní konstrukce budou probíhat přímo před zraky kolemjdoucích na Horním náměstí. Když se před rokem stejnou formou rekonstruovala jedna z menších věžiček, vzbudilo to velký zájem veřejnosti," uvedl primátor Mirek Žbánek (ANO).

Špice radniční věže je od loňska prozatím uložena v jednom z depozitářů, odkud bude brzy převezena na Horní náměstí. Zbývající část věže bude pomocí jeřábu snesena na dlažbu a řemeslníci se pustí do práce.

"Snažíme se zajistit také možnost nepřetržitého přenosu stavebních prací pomocí online webových kamer. Před informačním centrem bychom chtěli umístit velkoplošnou obrazovku s orlojem, protože na tuto část radnice bude kvůli plotu a lešení ztížený výhled," podotkl primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Větší část rekonstrukce skončí letos, opravy dvou kratších stran radnice pak budou pokračovat v první polovině příštího roku. Staveniště bude po celou zajištěno oplocením, které umožní přístup do radnice, podloubí a k informačnímu centru a také do restaurace a galerie Caesar. "Zajištěn bude i přístup pro svatby a pro občany na radnici. Pracovníci magistrátu jednali se zhotovitelem i o koordinovaném postupu při pořádání velkých společenských a kulturních akcí na Horním náměstí," uvedl mluvčí radnice Michal Folta.

Postupná oprava radnice v historickém centru Olomouce byla zahájena na začátku roku 2017. Jako první byla za zhruba 30 milionů korun rekonstruována střecha, která už byla v havarijním stavu. Pak přišlo na řadu informační centrum či vstup do budovy radnice. Poslední etapa rekonstrukce zahrnuje fasádu a radniční věž, stát bude 57 milionů korun.

Historici považují olomouckou radnici za druhou nejpamátnější v českých zemích, hned po pražské Staroměstské radnici. Její základní kámen byl na Horním náměstí položen už roku 1378. Město mělo tehdy soudní pravomoc, radnice sloužila jako věznice, mučírna, zbrojnice a zůstávala i tržnicí.

Interiérové úpravy budovy radnice pocházejí z dílny přednosty tehdejšího městského stavebního úřadu Maxe Kresse, exteriérové úpravy dělal vídeňský architekt Georg Berger. Fasádu doplnily novogotické detaily a byla provedena nová malířská výzdoba s výjevy z historie Olomouce. Dominantou radnice je věž vysoká 75 metrů. Součástí budovy radnice je orloj.
Autor: ČTK, 05.03.19 16:15
Návštěvnost: 46 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.