Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Portmoneum kvůli opravě letos zkrátí sezonu


Litomyšl - Portmoneum Josefa Váchala v Litomyšli na Svitavsku letos zkrátí kvůli rekonstrukci výstavní sezonu. Potrvá pouze od konce března do začátku června. ČTK to řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).


"Podařilo se nám zajistit 9,5 milionu korun na potřebné statické úpravy, zateplení podkroví a opravu střechy. Na domě je několik rozsáhlých prasklin, má velmi mělké základy a před lety vyměněná střecha má řadu závad," řekl Línek.

Díky rekostrukci vznikne na půdě domku vestavba, která umožní rozšířit stálou expozici a získat místnost, kde se budou konat pořady pro veřejnost a školní a dětské skupiny. "Pokud vše půjde podle plánu, rádi bychom přivítali začátek turistické sezony 2020 už v novém," řekl Línek.

Pardubický kraj koupil Portmoneum od dědiců Ladislava Horáčka v roce 2016. Poslední větší úpravy se v Portmoneu uskutečnily před více než 25 lety. "Proto bude potřeba vyměnit také venkovní kanalizaci a upravit zahradu i objekt bývalé prádelny na dvorku," dodal Línek.

Váchal vyzdobil svými kresbami domek a obrazy opatřil i dřevěný nábytek. Vypodobnil mnoho duchovních a náboženských témat, která vycházela z jeho životních postojů a názorů na výtvarné umění.

Váchal se přátelil s Josefem Portmanem, kterému dům patřil a který chtěl muzeum na jeho počet nazvat Vacháleem. Přátelé se ale nepohodli a ze všeho sešlo. Váchal byl všestranným umělcem, malířem, grafikem, spisovatelem, básníkem, řezbářem.
Autor: ČTK, 04.03.19 16:05
Návštěvnost: 41 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.