Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Arcibiskupství nemůže stavět na farní zahradě v Růžové ulici


Praha - Pražské arcibiskupství zatím nemůže zastavět pozemek v Růžové ulici v Praze 1, který je od středověku zahradou. Arcibiskupství na pozemku poblíž Jindřišské ulice a tamní farnosti chtělo stavět bytový dům. Povolení pražských památkářů ale zrušilo rozhodnutí ministerstva kultury. Podle něj stavba nemůže v navrhované podobě z hlediska zájmu památkové péče vzniknout a stavební úřad v dalším řízení žádost o umístění stavby zamítne. Stojí to v rozhodnutí pražského magistrátu z letošního ledna, které ruší územní rozhodnutí ke stavbě.


"Z textu rozhodnutí magistrátu vyplývá, že stavební úřad MČ Praha 1 žádost zamítne. Žádost můžeme zamítnout poté, co obdržíme sdělení odvolacího orgánu, že rozhodnutí o zrušení územního rozhodnutí je pravomocné," sdělil ČTK Martin Šebesta z tiskového oddělení Prahy 1. Vyjádření pražského arcibiskupství se ČTK nepodařilo získat. Podle neoficiálních informací ale zvažuje bránit se soudní cestou.

Bytový dům podle projektu studia Šafr Hájek Architekti získal kladné stanovisko magistrátních památkářů a územní rozhodnutí už v roce 2016; Národní památkový ústav se stavbou nesouhlasil. Odvolalo se několik účastníků řízení včetně Klubu Za starou Prahu. Především nesouhlasili se zastavěním parcely, která nikdy zastavěna nebyla a která je dle odvolatelů historickou zahradou. V územním plánu je plocha zahrady označena jako zeleň památkového významu určená k ochraně. Klub Za starou Prahu uvádí, že v Růžové ulici se dochoval relikt středověké situace z doby parcelace místa kolem roku 1396.

V rámci odvolání se povoleními zabývalo ministerstvo kultury (MK), které změnilo závazné stanovisko magistrátních památkářů s tím, že návrh stavby je z hlediska památkové péče nepřípustný. "Ministerstvo shledalo, že orgán památkové péče při vydání závazného stanoviska nezjistil úplně skutkový stav a neřídil se zásadami památkového zákona," stojí v rozhodnutí magistrátu ze 3. ledna.

Podle ministerstva by stavba byla závažným zásahem do dotčeného památkově chráněného území a ohrozila by jeho hodnoty. Orgán památkové péče podle MK nesprávně vyhodnotil významnou hodnotu unikátně dochované středověké urbanistické situace nemající na území Nového Města obdoby, jejíž hodnota spočívá v kontinuální existenci nezastavěné plochy uvnitř středověkého půdorysu od 14. století využívané jako plocha přírodního charakteru.

Arcibiskupství poté několikrát žádalo o přerušení řízení o dovolání, magistrát mu vždy vyhověl a naposledy bylo řízení přerušeno do 31. prosince 2018. Další žádost arcibiskupství nepodalo a dle MK již uplynuly všechny lhůty pro možný přezkum jeho rozhodnutí. Magistrát jako odvolací orgán památkové péče tedy uvádí, že stavba v navrhované podobě nemůže vzniknout a posuzování dalších odvolacích námitek je bezpředmětné.
Autor: ČTK, 03.03.19 08:50
Návštěvnost: 38 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.