Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zabezpečení poškozené školy v Jablonci přijde až na 25 mil. Kč


Jablonec nad Nisou - Zabezpečení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, která se loni v listopadu při rekonstrukci částečně zřítila, přijde podle odhadů na 18 až 25 milionů korun. Práce by měly začít příští týden a trvat mohou až tři měsíce. Dodavatelem ocelové konstrukce, která památkově chráněnou budovu zpevní, je Metrostav. S podobnými případy má firma zkušenosti. Silnici kolem školy bude možné pro dopravu otevřít zřejmě až v polovině května, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).


Budova byla poškozena při výstavbě centra odborného vzdělávání. Škola je kvůli stavbě prázdná. Rekonstrukce odhalila v budově školy vážné narušení statiky konstrukcí, kvůli kterému se zřítila část zdi v prvním a druhém patře budovy. Situaci zhoršil těžký mokrý sníh, který zatížil střechu. Proto se kraj, který je investorem, dohodl na uzavření Podhorské ulice kolem školy, která je součástí silnice I/14. Podle odbornice na statiku Hany Gattermayerové byly příčinou havárie zřejmě špatně odvedené práce na úpravách v budově v 80. letech minulého století. Nezavinil ji dodavatel stavby, o slabinách budovy nemohl vědět, vše skrývaly omítky.

"Zvažovali jsme tři varianty, co s tím dál. Zvažovali jsme totální demolici, částečně projekt centra vzdělanosti předělat nebo ho zachovat," řekl Tulpa. Celkové náklady na sanaci poškozené budovy se odhadují na 92 milionů korun, demolice a výstavba nové by přišly na dvojnásobek. I proto padlo rozhodnutí školu zabezpečit a pokračovat v zahájené výstavbě centra odborného vzdělávání. Studenti by se tak podle Tulpy navzdory komplikacím měli do školy vrátit podle původních plánů 1. září 2020. "Jsem rád, že se bude pokračovat v rekonstrukci, zachraňujeme jedinečné obory v celé republice," doplnil Martin Kubáč, ředitel školy, v níž se učí pasíři a další profese, které potřebuje místní bižuterní průmysl.

"Nejprve bude postaveno šest ocelových věží, na kterých se v podstatě už pracuje, aby podržely celou tu fasádu do Podhorské ulice. Na druhé straně objektu pak bude pomocí klasických ocelových stojek a zvláštního dřevěného bednění postupně od sklepa až po půdní prostory kolem celého havarijního místa vytvořeno nové podstojkování a bednění. Teprve pak, až bude celá budova stabilizována, bude možné přikročit k dalším stavebním pracím," popsal postup zabezpečení budovy Jiří Morávek z Metrostavu. Zároveň musí stavbaři prověřit, zda nejsou pod omítkou skryty další poruchy, které by mohly stavbu ještě ohrozit, doplnil.
Autor: ČTK, 25.02.19 16:45
Návštěvnost: 22 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.