Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Chrám sv. Barbory letos čeká několik úprav, pocítí je turisté

Kutná Hora - Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře letos čeká několik změn, které souvisejí s návštěvnickým provozem. Farnost chce upravit severní vstup, jímž do památky vcházejí návštěvníci. Obchůdek se suvenýry se přesune do sakristie, která tak bude nově zpřístupněna veřejnosti. Vcházet do chrámu a vycházet se bude stejným portálem, jen pro větší komfort návštěvníků budou obě cesty odděleny, informovala ČTK Julie Němcová z Římskokatolické farnosti-arciděkanství Kutná Hora.

"Připravuje se také úprava orientačního systému pro turisty a obměna expozice na emporách. Práce proběhnou v dílčích etapách tak, aby nedošlo k omezení provozu chrámu," uvedla Němcová.

Farnost také plánuje obnovu zvonů Michal a Ludvík, které jsou umístěny v jižní věži bývalé Jezuitské koleje. Tyto zvony odnepaměti patří k chrámu svaté Barbory a ohlašují slavnosti a svátky i jiné události veřejného života. V současnosti jsou oba zvony vyřazeny z provozu kvůli špatnému technickému stavu.

Chrám svaté Barbory loni navštívilo přes 324.000 turistů, meziročně o 4,7 procenta méně. Jedním z důvodů poklesu návštěvnosti mohlo být sloučení vstupného do přízemí chrámu, na vnitřní balkony neboli empory a do kaple Božího Těla. Díky této změně jsou však vnitřní balkony celoročně přístupné, dříve byly otevřeny jen od dubna do října.

Stavba pětilodního chrámu začala roku 1388 a jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř. Po husitských válkách stavba ustrnula, znovu se začalo budovat v polovině 16. století a dokončena byla až počátkem 20. století. Mezi jejími staviteli byli Matyáš Rejsek a Benedikt Rejt. Chrám budovaný po vzoru francouzských katedrál je velmi zdobný, v interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.
Autor: ČTK, 23.02.19 09:15
Návštěvnost: 26 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.