Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozpadlou kapli majitelé dají Pardubicím, dají ji opravit

Pardubice - Pardubice našly majitele kaple Nejsvětější Trojice. Zchátralou stavbu nejspíš darují městu. Poté ji bude možné opravit. Zájemce, který se stará o památky, město má. Původně radnice navrhovala kapli zbourat, na základě petice od demolice ustoupila. ČTK to dnes řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Kaple vznikla v roce 1860. Střechu už stavba nemá, je zhroucená, obvodové zdivo se též rozpadá a není po všech stranách kompletní. Majitelé netušili, že sakrální památku vlastní. Na jaře se sejdou se zástupci města a projednají převod.

"Majitelé jsou ochotní kapli převést na město, ale nechtějí s tím mít žádné poplatky. Převod podpoří, pokud náklady s převodem město zaplatí," řekla Dvořáčková.

Kapli chce zachránit spolek Omnium, který se věnuje opravám opuštěných památek. Malých sakrálních objektů, o které se nikdo nestará, je po republice hodně. Majitelé vlastní pozemky a o historických objektech, které se tam nacházejí, třeba ani netuší. Nebývají zapsané v katastru, řekl ČTK Jakub Děd ze spolku.

"Cílem je převést kapli na spolek, poté ji opravit a využívat ji k duchovním účelům. Kaple je v dezolátním stavu i to okolí není zrovna upravené. Ale není to ojedinělý případ," řekl Děd.

Podle jeho odhadů by oprava kaple mohla stát půl milionu až milion korun. Na opravy spolek získává peníze z dotací, darů a vlastní činnosti, dodal Děd. Spolek má aktuálně pětadvacet projektů záchrany památek.

Na špatný stav kaple upozornil Klub přátel Pardubicka, který také sepsal petici na její záchranu. Klub k tomu poukazuje na skutečnost, že v minulosti zmizely z Pardubic kvůli špatnému stavu jiné církevní stavby. V 50. letech byly zbořeny například kaple svatého Marka nebo kaple svatého Josefa, minulý režim nechal zchátrat kostel svatého Jakuba v Hostovicích, který byl pak pro celkovou sešlost také zbořen.
Zdroj: Lucie Jelínková
Vložil: ČTK, 19.02.19 14:30
Návštěvnost: 27 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.