Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památkový ústav nemá pro Doksany využití a areál chce převést


Doksany - Rozsáhlý zámecký areál v Doksanech na Litoměřicku dlouhodobě chátrá. Národní památkový ústav (NPÚ) pro něj nemá využití a chce ho převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), zjistila ČTK. Náklady na opravu se odhadují na 400 milionů korun. Vedle zdevastovaných budov stojí opravená část ženského premonstrátského kláštera, který patří k nejstarším v republice.


Ženský premonstrátský klášter založila v roce 1144 Gertruda Babenberská, manželka českého knížete Vladislava II. Právě do Doksan byly později převezeny i její ostatky. Po staletí se areál rozšiřoval, přibývalo budov. Po roce 1945 v něm sídlil státní statek. Premonstráti ze Strahova v roce 1997 zdevastovanou severní část bývalého konventu koupili od státu a v roce 1998 začali s jeho obnovou. Kostel či krypta jsou majetkem církve.

Areál státního zámku Doksany je kulturní památkou, zahrnuje 16 budov. "Náklady na údržbu jsou značné. Bohužel již při převzetí areál nebyl v dobrém stavu. Potřeba zásadní investice byla a je zřejmá. NPÚ se snaží zajistit opravy a údržbu v rozsahu, který je pro instituci finančně dosažitelný," řekl ČTK mluvčí NPÚ Tomáš Pospíšil.

NPÚ investoval v minulosti do obnovy střech a krovů prelatury, konventu, sala terreny a staveb v zámeckém parku. Obnoveny byly střechy hospodářských budov, špýchar, zahradní domek, hájovna a stodola.

Součástí zámeckého areálu jsou také rozsáhlé parkové plochy a nádvoří, jejichž výměra činí téměř 11 hektarů. "Jen náklady na zajištění pěstebních opatření od roku 2013 dosáhly téměř 700.000 korun," uvedl Pospíšil. Celkem NPÚ investoval do areálu 8,5 milionu korun.

Zpracovaná projektová dokumentace na opravu vnitřní kanalizace a vody v konventu, opravy střech nárožních domů u vstupního objektu a střechy vstupního objektu předpokládá stavební práce ve výši zhruba 30 miliónů korun. Oprava celého areálu zámku včetně restaurátorských prací a celého hospodářského dvora by stála přes 400 miliónů korun.

Pokud se majetek na ÚZSVM nepřevede, budou památkáři podle Pospíšila pokračovat v projektu zabezpečení střech objektů na I. nádvoří.

Na zámku se v průměru třikrát až čtyřikrát ročně natáčejí filmy. "Nahodilé příjmy z těchto natáčení snižují celkovou ztrátu objektu. Takto získané finance byly použity na zpracování projektové dokumentace obnovy památky," uvedl Pospíšil.

Severní část konventu obývají řádové sestry, řeholní život v Doksanech obnovily před jednadvaceti lety.
Zdroj: Radka Fialová
Vložil: ČTK, 18.02.19 08:15
Návštěvnost: 27 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.