Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na severní straně Petrova je v Brně odkrytá středověká zeď

Brno - Na severní straně brněnského Petrova je odkrytá zeď, která v délce zhruba 40 metrů spojuje domy s adresou Petrov 1 a 2. Jde o jednu z mála dochovaných středověkých památek ve městě. Podle archeologa Marka Pešky ze společnosti Archaia je památka výjimečná svou délkou a tím, že je do výšky zhruba 1,5 metru čistě středověká bez pozdějších zásahů. Jsou v ní zřetelné cihelné oblouky a portály, řekl ČTK. Práce na zdi jsou součástí velkého projektu Biskupství brněnského, jehož cílem je zpřístupnění zahrad a jejich uvedení do původní podoby.

Zeď podle Pešky pochází z doby pozdní gotiky, patrně tedy z 15. století. Jsou v ní i zazděné stínky, což byly "zuby", za nimiž se obvykle kryli obránci hradu. Zde však měly estetický, nikoliv obranný význam. "Obvykle při průzkumu něco očekáváme a něco náš překvapí. Tady to byl gotický portál," řekl Peška. Zeď podle něj vypadá na první pohled obyčejně a středověk je potřeba si v ní nalézt.

Zeď by měla mít zhruba za týden novou omítku. Peška s kolegy předpokládá, že zeď nebyla nikdy holá a omítku měla hned od středověku. Dostavba do dnešní výšky se uskutečnila v období baroka. Dlouho byla jednou z dominant středověkého města na návrší. "Domy v 15. století nebyly moc vysoké, proto byla vidět i z vnitřního města stejně jako celý Petrov s katedrálou," řekl Peška. Koncem loňského roku se stejné středověké památky odkryly při opravách v uličce Václava Havla.

Biskupství by stavební práce, které začaly už loni, mělo dokončit příští rok v květnu. "Oprava spočívá zejména v terénních a vegetačních úpravách a v rehabilitaci historických ohradních zdí. Rekonstrukce čeká i interiér přístavku pod ohradní zdí, kde vzniknou nové prostory pro expozice a výstavy Diecézního muzea. V nyní odkryté zdi bude obnoven otvor a po projití bude možné po novém točitém schodišti sejít do zahrad. Veřejnost bude moct využívat dosud nezpřístupněné prostory," uvedla mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Středověkých měšťanských památek v Brně mnoho není, protože se město velmi přestavovalo. Největší památkou tak je stará radnice. "Dále jsou to některé sklepy a fragmenty zdí, základy domů," řekl Peška.
Autor: ČTK, 12.02.19 08:10
Návštěvnost: 35 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.