Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ministerstvo kultury dá 1,5 mil. Kč na přesun věže v Jeruzalémě

Praha - Rozhledna, která byla postavena v Jeruzalémě podle projektu architekta Martina Rajniše, se musí přestěhovat. Novinářům to dnes řekl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Ministerstvo na to vyčlení 1,5 milionu korun. Staněk uvedl, že pokud by věž nebyla přemístěna, musela by být odstraněna. Dřevěná věž ve tvaru kvetoucího kaktusu stojí v Jeruzalémě od roku 2017 a má symbolizovat blízký vztah Česka a Izraele. Obdobnou sumu jako resort kultury by mělo na přesun dát ministerstvo zahraničí a přispěje i město Jeruzalém, uvedl Staněk.

"Byla podepsána smlouva, ve které bylo deklarováno, že věž tam bude stát pouze na dobu určitou. Navíc stojí v zahradě, která je součástí kulturní památky v Jeruzalémě, svou výškou nesplňuje limity té oblasti. Smlouva byla několikrát prodlužována a bohužel jsme o ní nevěděli my ani ministerstvo zahraničí. Dozvěděli jsme se to až při jednání v Jeruzalémě," řekl Staněk ČTK.

Rozhledna byla otevřena v listopadu 2017. Stavba ve výši pětiposchoďového domu tvarem připomíná kaktus v květu. Dřevěné markýzy na vrcholku věže, které mají chránit návštěvníky před sluncem a při nepohodě se přiklopí, evokují okvětní lístky. Rozhledna stojí na exponovaném místě v Jeruzalémě poblíž hradeb Starého města. S nápadem navrhnout novou vyhlídkovou věž oslovil architekta Martina Rajniše tehdejší ředitel Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl.

Projekt zaplatila zčásti Česká republika, zčásti Izrael, ale byl financovaný i z veřejné sbírky, podílel se na ní i autor. Věž má symbolizovat blízký vztah Česka a Izraele a sloužit jako prostor pro přednášky, workshopy a kulturní akce.
Autor: ČTK, 06.02.19 21:15
Návštěvnost: 48 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.