Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
SŽDC pracuje na vyklizení a konzervaci stavědel na nádraží v Brně


Brno - Po rozhodnutí zachovat na brněnském hlavním nádraží stavědla 4 a 5 z konce 19. století nyní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) budovy vyklízí a pracuje na jejich zakonzervování. To je klíčové pro to, aby byla budova zachovaná do doby, než se rozhodne, co se s ní do budoucna stane a aby do ní nemohl nikdo vniknout, řekl dnes novinářům náměstek pro provoz infrastruktury Pavel Šprdlík.


Současný stav odpovídá tomu, jak stavební firma chystala budovu na demolici, než SŽDC na žádost památkářů přehodnotila své plány. "Budovu vyčistíme od odpadu, některá okna znovu zasklíme a zabezpečíme ji. O zachování se rozhodlo před pár dny, takže je otázka budoucnosti, co se stavědlem bude," řekl Šprdlík.

Až do poloviny prosince v budově sloužili zaměstnanci, kteří přehazovali výhybky a stavěli vlakovou cestu. Nyní během roční výluky se staví za šestým nástupištěm nová budova pro umístění technologií a zaměstnanců, kteří budou řídit provoz v celém obvodu stanice. Už na konci měsíce by se do ní měly začít montovat první technologie.

Využití stavědel zatím brání provoz vlaků, který utichne až ve vzdálenější budoucnosti, pokud se podaří postavit a zprovoznit nové odsunuté nádraží. "Přes koleje se ke stavědlu nikdy chodit nebude, v úvahu připadá spolupráce s městem a přístup z Uhelné ulice," řekl Šprdlík.

Památkáři usilovali o záchranu stavědel proto, aby se zachoval soubor, který tvoří viadukt původní dráhy ze 30. let 19. století, ač později v tomtéž století zasypaný a rozšířený, skladiště Malá Amerika, viadukty přes Křídlovickou a Hybešovu a uhelné nádraží. "Viadukt se zasypával také v 90. letech 19. století, protože Severní dráha císaře Ferdinanda potřebovala víc místa. Tehdy se stavěla i Malá Amerika jako jeden z nejmodernějších skladů. Vše se stavělo z červeného režného zdiva," řekla Alena Borovcová z Národního památkového ústavu.

Stavědla jsou podle ní cenná i proto, že jsou unikátní a nikde jinde taková nebyla. "Navíc se modernizuje všude na dráze zabezpečovací zařízení, elektromechanické mizí a s ním i stavědla. Proto je dobré některá pro budoucnost zachovat," řekla Borovcová.

Ze zrušených stavědel v Brně se zachovala i technologie. Odkoupili ji železniční nadšenci ze sdružení Hradlo Marefy na Vyškovsku. Elektromechanické zabezpečovací zařízení sloužilo v Brně od 70. let minulého století, předtím zde bylo původní mechanické s drátovody.
Autor: ČTK, 06.02.19 18:15
Návštěvnost: 36 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.