Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Spolek kritizuje bourání pražské vily, kde žil Antonín Novotný


Praha - Spolek místních obyvatel kritizuje plán soukromého investora zbourat prvorepublikovou vilu na pražských Malvazinkách, kde v minulosti žil komunistický prezident Antonín Novotný. Sdružení Přátelé Malvazinek o záměru informovalo na svých webových stránkách. Po zbourání vily z roku 1929 chce podle spolku majitel vybetonovat zahradu ve svahu a na pozemcích postavit rodinný dům a dva bytové domy.


"Společnost Na Loužku a.s. připravuje ve spolupráci s developerem Red Group s.r.o. nový projekt: výstavbu tří čtyřpatrových domů s 19 krytými garážovými stáními," uvedlo sdružení na webu. Zástupcům spolku se nelíbí také fakt, že se k plánu demolice a nové zástavby kladně vyjádřil výbor územního rozvoje Prahy 5. A to i přes fakt, že loni schválená pravidla pro posuzování stavebních projektů ve vilových čtvrtích zakotvují snahu zachovat jejich stávající charakter. To podle spolku neodpovídá záměru, spočívajícímu ve zbourání původní vily a jejím nahrazení několikapatrovými novostavbami s moderní, z velké části prosklenou architekturou. Proti jsou i obyvatelé sousedních domů.

Předsedkyně spolku Přátelé Malvazinek Jolana Dočekalová na dnešním jednání zastupitelstva uvedla, že plánovaný projekt představuje trojnásobné navýšení zastavěnosti oproti stávající vile a je na něm patrná snaha o maximální podlahovou plochu bez ohledu na okolí. Upozornila také na fakt, že ve stejné ulici je v plánu další podobný projekt a nedaleko se počítá se zástavbou lokality Na Pláni, se kterou část místních rovněž nesouhlasí.

Předseda výboru územního rozvoje Milan Kryl (bezp.) v reakci uvedl, že vila není nijak památkově chráněná a že výbor nemá žádný vliv na rozhodnutí stavebního úřadu ohledně jejího zbourání. Projekt podle něj splňuje všechny podmínky a pravidla pro danou lokalitu, a pokud by měl výbor přijmout negativní stanovisko, neměl by jak ho zdůvodnit.

Investor už požádal stavební úřad Prahy 5 o povolení k odstranění stavby, rozhodnuto zatím nebylo. Podle starosty Prahy 5 Daniela Mazura (Piráti) nemá samospráva možnost, jak soukromému vlastníkovi zabránit v tom, aby nakládal se svým majetkem.

"Já bych byl moc rád, kdyby se ukázalo, že se dá vila zachránit, že by se třeba ukázalo, že developer je ochoten ji se všemi pozemky prodat a my máme na to ji koupit, ale ani o jednom nemám informaci," uvedl starosta. Dodal, že městská část by se měla soustředit na povolování nové stavby a snažit se prostřednictvím připomínek prosadit co nejcitlivější podobu projektu.

Vila v ulici Na Loužku byla po komunistickém převratu znárodněna a v 50. letech se do ní nastěhoval Antonín Novotný. Mezi lety 1957 a 1968, kdy zastával funkci československého prezidenta, v domě nežil, poté se tam vrátil. Po jeho smrti ve vile žil normalizační ministr zdravotnictví Jaroslav Prokopec.

Malvazinky a Košíře v Praze v 5 jsou dlouhodobě žádanou lokalitou pro bytovou výstavbu. To se často nelíbí místním obyvatelům, podle kterých moderní zástavba narušuje charakter čtvrtí a vzniká na úkor zeleně. V minulosti se objevila řada kontroverzních projektů v souvislosti s bývalým starostou Milanem Jančíkem (dříve ODS). Řada z nich zahrnovala transakce městské části s pozemky, kvůli kterým se o ex-starostu několikrát zajímala policie.
Autor: ČTK, 30.01.19 08:15
Návštěvnost: 32 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.