Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plasy opraví za 12 mil. Kč hrobku šlechtického rodu Metternichů

Plasy - Plasy opraví za 12 milionů korun hrobku šlechtického rodu Metternichů. Chtějí ji turisticky propojit s hojně navštěvovaným areálem plaského kláštera. Město už u hrobky provedlo odvodnění za tři miliony korun. ČTK to řekl starosta Zdeněk Hanzlíček. Do Plas s 2800 obyvateli jezdí stále více turistů hlavně do kláštera, centra stavitelství, na golf, do zoo a pivovaru, na přírodní koupaliště a na kola a výlety do přírody. Loni jich bylo 110.000, meziročně o 30.000 více.

"Půjde o kompletní rekonstrukci hrobky od střechy, fasády po vnitřky, včetně venkovního dláždění," uvedl starosta. Město požádalo o dotaci z evropského programu IROP. Očekává, že pokryje 90 procent nákladů rekonstrukce.

Do odvodnění, tedy kompletního odvlhčení budovy kolem dokola, dávalo město po tři roky po milionu korun. "Tyto práce, které zamezily průsaku vody, už jsou dokončené. Na ně jsme vždy dostali část peněz jako dotaci z ministerstva kultury," řekl Hanzlíček.

Plasy by chtěly hrobku, která je přes silnici naproti sýpce areálu kláštera Plasy, začlenit do turistického okruhu. "Myslím, že se domluvíme (s Národním památkovým ústavem)," řekl starosta. Město už nyní zajišťuje prohlídky hrobky samostatně, od jara do podzimu je po objednání přístupná veřejnosti. Plaský klášter je národní kulturní památkou se všemi stavbami okolo včetně kostela sv. Václava, který se posléze přejmenoval na hrobku Metternicha. Hrobka je původně gotickým hřbitovním kostelíkem, který byl roku 1690 barokně přestavěn a zvětšen. Po zrušení kláštera v roce 1785 nechal kostel upravit nový majitel panství kancléř Metternich v klasicistním empírovém slohu. Využil suterén pro zřízení rodinné hrobky, v níž jsou dodnes ostatky rodiny včetně kancléře Václava Lothara Metternicha.

Opravená hrobka i nedaleký velký klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, s jehož dvouletou opravou za 70 milionů korun začne církev díky dotaci letos na jaře, přivábí více turistů i lidí z okolí. Za deset milionů už tam byly obnoveny varhany.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 29.01.19 19:25
Návštěvnost: 35 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.