Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výluka nádraží v Brně se protáhne, historická stavědla zůstanou


Brno - Roční výluka brněnského hlavního nádraží se prodlouží o několik týdnů, asi až do začátku roku 2020. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se rozhodla na žádost památkářů zachovat obě historická stavědla z konce 19. století, musí ale změnit projekt na modernizaci zabezpečovacícho zařízení. Stavědla zakonzervuje, než pro ně najde využití, řekla ČTK mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.


Na stavědla, což jsou malé budovy z červeného režného zdiva, odkud až do prosince zaměstnanec SŽDC přehazoval výhybky, se nevztahuje památková ochrana. Ta se zatím nevztahuje ani na viadukty a skladiště Malá Amerika, které se stavědly tvoří celek. U nich se však již několik let vede správní řízení, a jako na památku tak na ně zákon nahlíží.

Podle památkářů jsou ale stavědla historicky cenná a ve středoevropském prostoru již unikátní. Přesto při přípravě stavby nikdo nevznesl námitku, že by se stavědla neměla bourat. Výluka měla původně trvat rok do letošní prosincové změny jízdního řádu, takto pravděpodobně skončí v prvních měsících roku 2020.

"Budeme pro stavědla hledat nové využití. Hledání však komplikuje fakt, že se nacházejí v těsné blízkosti kolejiště a momentálně k nim není zajištěn přístup využitelný veřejností. Situace se výrazně zjednoduší po ukončení provozu na současném nádraží a přestěhování vlaků na nádraží nové," uvedla Šubová.

Kdy se nové nádraží začne stavět, natož kdy se dostane do provozu, není zatím zřejmé.
Autor: ČTK, 28.01.19 18:45
Návštěvnost: 28 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.