Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
O užitku a škodlivosti h̶i̶s̶t̶o̶r̶i̶e̶/teorie pro život - křest nové knihy

Pondělí 28. ledna 2019, 19:00 hodin
Galerie VI PER, Vítkova 2, Praha-Karlín
Moderuje: Jiří Tourek
Pořádá Galerie VI PER a nakladatelství Zlatý řez.

U příležitosti vydání velkého výběru textů o architektuře – knihy Euroamerické architektonické myšlení 1936–2011 – proběhne v Galerii VI PER debata o roli teoretické reflexe architektury. Editorsky nastavený výběr textů, kdy se do knihy zařadily jen texty aktivních, známých architektů, přímo vybízí k diskusi o tom, jaký specifický žánr je psaní o architektuře a jak se liší či kryje s teorií architektury. Kdo (a proč vlastně) dnes píše o architektuře? Jaké specifické žánry psaní se okolo architektury točí? Ovlivňují texty architekturu nebo proces běží jen obráceně? O užitečnosti a škodlivosti teorie pro architekty a architekturu přijde debatovat jeden z editorů knihy, historik architektury Rostislav Švácha, filosof a teoretik architektury Marian Zervan a teoretička architektury Monika Mitášová. Knihu představí Jana Tichá.

Rostislav Švácha je historik architektury a vysokoškolský pedagog. Působí jako vedoucí Katedry dějin umění FF UP v Olomouci a vědecký pracovník Ústavu dějin umění Akademie věd ČR v Praze. Je autorem mnoha článků a studií, vydal či editoval několik knih. Z poslední doby např. Paneláci 1: Padesát sídlišť v českých zemích a Paneláci 2: Historie sídlišť v českých zemích 1945–1989 (2016 a 2017), Dějiny umění v českých zemích 800–2000 (2017) a právě antologii Euroamerické architektonické myšlení 1936–2011 (2018).

Marian Zervan působil v letech 1993–2003 jako vedoucí Katedry teórie architektúry, umenia a dizajnu na FA STU v Bratislavě. Od roku 2006 vyučuje na Filozofické fakultě Trnavské univerzity, kde se stal v roce 2010 profesorem oboru dějiny umění. Zabývá se teorií architektury a sakrální ikonografií. Jako profesor působí rovněž jako garant magisterského a doktorského studia pro obor dějiny a teorie výtvarného umění a architektury na Katedre teórie a dejín umeni VŠVU v Bratislavě, kde mj. vyučuje dějiny architektury, dějiny architektonických teorií a kritiky, současnou architekturu, filosofii či estetiku.

Monika Mitášová se zabývá dějinami teorií, současnými teoriemi architektury a interpretací architektury. Působila v Centru pro teoretická studia UK a AV ČR v Praze, nyní přednáší na Filozofické fakultě Trnavské univerzity. Je editorkou dvojice knih textů a rozhovorů o americké kritické a projektivní architektuře Oxymorón a pleonasmus I a II, spoluautorkou antologie Česká a slovenská architektura 1971–2011: Texty, rozhovory, dokumenty, kterou sestavila společně s Jiřím Ševčíkem, a dvojice knih věnovaných Vladimíru Dedečkovi z roku 2017.

Jana Tichá se zabývá moderní a současnou architekturou v širších kulturních souvislostech. Od roku 1996 vede nakladatelství Zlatý řez, pedagogicky působí na FA ČVUT. Je autorkou řady knižních publikací, mj. průvodce po současné architektuře Prahy PRG 2021 (2007, s Irenou Fialovou), nebo Prostor a místo: Architektonická tvorba na území České republiky 1989–2014. Editorsky připravila několik tematických antologií současné architektonické teorie, z nichž zatím poslední je Architektura a krajina (2017).

Součástí diskuse bude představení a křest publikace Euroamerické architektonické myšlení 1936–2011.

Facebooková událost >
Zdroj: Galerie VI PER
Vložil: Tisková zpráva, 28.01.19 08:45
Návštěvnost: 38 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.