Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Praha vytipuje vhodnou budovu pro muzeum totality v rámci svého majetku


Praha - Pražský magistrát vytipuje v rámci svého majetku budovu vhodnou pro zřízení plánovaného muzea totality. Město tak zatím nebude kvůli muzeu kupovat bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Kde přesně muzeum bude, neřekl. Otevřeno by mohlo být k výročí Sametové revoluce v listopadu. Vznik muzea totality prosazují ve vládnoucí koalici zejména zástupci Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).


Některé objekty už má město podle Chabra vytipovány "Jsou to místa, která mají tematickou spojitost s nesvobodou. To znamená místa, kde například působilo ministerstvo vnitra a mělo tam vyslýchací prostory, nebo které odkazují svým majetkovým symbolem k nesvobodě," řekl Chabr. Konkrétně je jmenovat nechtěl.

V uplynulých týdnech se v médiích objevily informace, že by město koupilo bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici. K tomu se vedení Prahy v tuto chvíli nechystá. "Já nejsem přítelem toho, aby město plýtvalo finančními prostředky pro zřizování instituce. Má si to primárně najít u sebe, pokud se to nepodaří, pak teprve má začít hledat zbytný majetek od soukromých vlastníků," řekl.

Radní Hana Marvanová (za STAN) je důležité muzeum vybudovat kvůli tomu, aby si země připomínala svou minulost a nezapomínala na ni. "Teď jsme si připomínali 50. výročí upálení Jana Palacha, tento rok si budeme na podzim připomínat 30 let od Sametové revoluce. Chtěli bychom k tomuto výročí zřídit toto muzeum, podporovat, aby se neztrácelo z paměti, co totalita znamenala," řekla Marvanová. Připomněla, že například v Polsku jsou čtyři taková muzea a v Praze či České republice není žádné.

V rámci povolebních koaličních jednání prosazovala PS vznik muzea právě v bývalém Borůvkově sanatoriu, kde zemřeli Jan Palach a páter Josef Toufar. Spojené síly jej zase chtěly v podzemí bývalého Stalinova pomníku. Z druhé varianty rovněž sešlo, kdy vedení Prahy chce v podstavci vytvořit prostor pro dočasné výstavy a akce.
Autor: ČTK, 23.01.19 19:35
Návštěvnost: 27 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.