Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zemřela brněnská sochařka Sylva Lacinová, bylo jí 95 let

Brno - Ve věku 95 let zemřela v neděli brněnská sochařka Sylva Lacinová. ČTK to dnes sdělila dlouholetá přítelkyně sochařky Alena Veselá. "Sylva byla nesmírně jemný člověk, byla velmi přátelská a ohromně nadaná. Byla báječný člověk, měla jsem ji velmi ráda," řekla bývalá rektorka JAMU Alena Veselá, která se s Lacinovou znala od dětství.

Lacinová se narodila v Brně a po absolvování reálného gymnázia a večerních kurzů kreslení a modelování na Škole uměleckých řemesel v Brně studovala na Škole umění ve Zlíně u Vincence Makovského, poté na Akademii výtvarných umění v Praze u Karla Pokorného. V ateliéru Vincence Makovského dostala také první práci v letech 1950 až 1951.

Dílo Sylvy Lacinové je nepřehlédnutelnou součástí brněnských ulic, je například autorkou sochy Pohostinnost u hotelu International ve Veselé ulici, sochy Mateřství v areálu Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích umístěné u vchodu do Gynekologicko-porodnického pavilonu, podílela se i na sochařské výzdobě kina Scala. Její dílo je součástí veřejného prostoru i v Ostravě, Boskovicích a dalších městech.

"Její tvorba se vyznačuje dekorativními hodnotami, smyslem pro realitu, stejně jako schopností nalézt působivý moderní tvar odpovídající době, kterou intenzivně prožívala. Svědčí o tom díla nesená lyrickou poezií, laskavým humorem i vážnou duchovní kontemplací o smyslu lidské existence. Tento étos ztělesnila zejména socha s námětem mateřství, jimiž natrvalo vstoupila do povědomí českého umění druh poloviny 20. století," charakterizoval dílo Lacinové pro ČTK Jiří Hlušička, výtvarný kritik a zakladatel Moravské galerie.

Lacinové byla v roce 1997 udělena Cena města Brna za celoživotní dílo.
Autor: ČTK, 23.01.19 16:10
Návštěvnost: 22 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.