Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vláda projedná nový investiční program pro kulturní stavby

Praha - Nový program, který bude financovat opravy a novostavby sídel veřejných kulturních institucí, by měl disponovat téměř osmi miliardami korun. Příslušné instituce by peníze z něj měly čerpat v letech 2019 až 2028. Návrh programu Péče o národní kulturní dědictví I., který navazuje na předchozí podobný program, projedná v pondělí vláda. Největší suma by měla připadnout Národnímu památkovému ústavu, který by měl za přibližně miliardu korun rekonstruovat Invalidovnu. Národní divadlo plánuje z programu hradit opravu Nové scény, Národní galerie má v plánu rekonstrukci Veletržního paláce.

Od roku 2006 fungoval Program péče o národní kulturní poklad, z něhož se hradila třeba rekonstrukce historické budovy Národního muzea, Uměleckoprůmyslového muzea, Státní opery či revitalizace Klementina. Původně měl program s desetimiliardovým rozpočtem platit do roku 2014, několikrát se prodlužoval. Jeho čerpání se léta zpožďovalo, politici v něm také dělali změny, neboť původně se v něm počítalo s financováním nové budovy Národní knihovny, kterou zavrhli. Program zatím platí do roku 2020 a má na něj navázat nový investiční program.

Ministerstvo kultury připravilo program Péče o národní kulturní dědictví I., který jmenovitě počítá s podporou sedmi národních kulturních institucí a celkovou sumou 7,8 miliardy korun. S nejvyšší sumou, s téměř 2,5 miliardy korun se v něm počítá pro Národní památkový ústav, 1,7 miliardy by mělo čerpat Národní technické muzeum. Sumy mezi půl miliardou a miliardou korun jsou pak určeny pro Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerii, Muzeum umění Olomouc a Národní filmový archiv.

Podle ministerstva kultury, z jehož rozpočtu peníze půjdou, budou roky 2019 a 2020 věnovány projektové přípravě a v dalších letech by se mělo stavět a opravovat. Do navrhovaného programu byly vybrány akce, které pomohou zachování památkových hodnot kulturního dědictví jako nedílné součásti národní identity, zkvalitnění služeb pro veřejnost, zvýšení turistické atraktivity regionů, zvýšení návštěvnického potenciálu a zvýšení vlastních výnosů příspěvkových organizací, potřebných pro chod areálů a jejich další údržbu, uvedlo ministerstvo.
Autor: ČTK, 18.01.19 17:30
Návštěvnost: 33 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.