Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
O družstevní bydlení v Brně projevilo zájem přes 700 lidí

Brno - Přes 700 lidí projevilo zájem o družstevní bydlení v Brně a podalo na radnici přihlášku. ČTK to řekla Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu. Počátkem roku bude vyhodnocení žadatelů, později vznikne pořadník. Město s lidmi založí družstvo, které si vezme hypotéku na stavbu domu s byty na městském pozemku. Po jejím splacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem. První domy by podle Loukotové mohly stát zhruba za pět až šest let. Brno tím chce pomoct získat byty mladým do 36 let, kteří nemohou sami získat hypotéku, ale mohou splácet.

Brno sbíralo žádosti od 1. října do 31. prosince. "Ke konci roku se do družstevního bydlení přihlásilo 713 lidí. V lednu a únoru letošního roku provedeme analýzu přihlášených žadatelů v rámci projektu. Při té příležitosti zrevidujeme seznam o žadatele, kteří nesplňují kritéria," uvedla Loukotová.

Mezi podmínky patří české občanství nebo občanství členského státu Evropské unie a věk od 18 do 36 let. Měsíční příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého. Zájemce také nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti, například z finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny.

Zhruba v březnu až dubnu město postupně žadatele vyzve k doložení těchto skutečností. "Po obdržení těchto informací sestavíme závazný pořadník," dodala Loukotová. Základní členský vklad v družstvu je 10.000 korun. Potom podle velikosti bytu musí žadatelé složit od 400.000 do 700.000 korun, které se následně odečtou od ceny bytu a pozemku a zbylou část lidé uhradí v měsíčních splátkách.

Brno plánuje stavět byty o velikosti 2kk, 3kk a 4kk. Vytipovalo k tomu lokality v Černovicích Na Kaménkách, v Novém Lískovci na Kamenném vrchu II a ve Starém Lískovci na Západní bráně. Do roku 2030 by tam mohlo vzniknout až 1500 bytů, z nichž by zhruba polovina mohla sloužit pro družstevní bydlení. Zbytek by mohl být pro seniory, handicapované a další.

Brno spravuje 29.000 bytů, což je asi 15 procent z celkového počtu bytů ve městě. Zbytek je v soukromém vlastnictví.
Autor: ČTK, 04.01.19 14:20
Návštěvnost: 46 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.