Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zemřel architekt Otakar Kuča

Krajinářská architektura je světově respektovanou a profesně uznávanou disciplinou. Otakara Kuču, žáka a pokračovatele Ladislava Žáka, lze označit za pionýra moderních trendů této specializované discipliny propojující zahrady, krajinu, urbanismus a veřejný prostor.

Otakar Kuča patřil k našim předním odborníkům v oblasti krajinářské architektury. Spojoval v sobě vzácným způsobem několik profesí: byl tvůrčím architektem, znalcem a ochráncem přírody, umělcem, vědeckým pracovníkem a vysokoškolským pedagogem. Profesní orientaci přitom vyvažovala i mimořádná erudice v oblasti dějin umění a historie, stejně jako neutuchající zájem o hledání širších civilizačních souvislostí a vlivů. Tento široký záběr je nezbytný pro působení v intermediální disciplině, mezi které krajinářská a zahradní architektura nepochybně patří.

Po absolutoriu na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT působil Otakar Kuča, při postgraduálním studiu teorie a vývoje architektury, jako asistent profesora Oldřicha Stefana. Tvůrčí prostor našel posléze ve Výzkumném ústavu výstavby a architektury (VÚVA) a, jako projektant nastoupil, ihned po jeho zformování, do Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). Mezi jeho nejvýznamnější práce patří zámecké zahrady v Holešově, Jindřichově Hradci, Kratochvíli a v Tróji, stanice metra "Malostranská", promenáda a fontána v Mariánských lázních, "Park přátelství" na Proseku nebo pražské zahrady Kajetánka, Voršilská a Strahovská a z poslední doby Františkánská zahrada v Praze, Akropole na Vyšehradě a Hanácké náměstí v Kroměříži.

Jako významný odborník byl Otakar Kuča zván k účasti na mezinárodních konferencích a členství v porotách architektonických soutěží, byl, a byl členem mnoha profesních mezinárodních organizací, mimo jiné v letech1968-73 člen Velké rady Mezinárodní federace architektů-krajinářů (IFLA) a 1993-97 členem Rady Pražského hradu, a v neposlední řadě pedagogem na Technické universitě v Berlíně (kde získal v roce 1973 diplom Dr-Ing), ve Škole architektury Akademie výtvarných umění a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, přednášel na Fakultě architektury na ČVUT a Mendelově zemědělské a lesnické universitě v Brně.

Za komparativní studie pro UNESCO: "Lednicko-valtický areál" a "Kroměřížské zahrady a zámek" obdržel Otakar Kuča stříbrné medaile Mendelovy univerzity a města Kroměříže, a za svoji celoživotní práci byl v roce 2003 Obcí architektů vyznamenán "Cenou osobnosti české architektury". V roce 2015 pak obdržel cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti architektury.
Zdroj: S. V. U. Mánes
Vložil: Tisková zpráva, 02.01.19 19:40
Návštěvnost: 44 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Noblesní Architekt Tomáš Novotný 02.01.19 21:32
Nezabudnuteľný Jarmila Mocák-Vagašová 03.01.19 09:18
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.