Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
NPÚ ocenil záchranu zámku Třebešice nebo opravu kaple v Návarově


Praha/Jindřichův Hradec - Restaurovaná zámecká kaple v Návarově na Jablonecku a zámek v Třebešicích na Benešovsku dostaly cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) za významný počin v památkové péči. Cena Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílí ve čtyřech kategoriích, památkáři vyzdvihli také objev hradby středověkého opevnění pod domem v Praze a vytvoření prohlídkové trasy Pod střechami chebských domů. Vlastníci památek nebo ti, kdo se o jejich záchranu či obnovu zasloužili, dnes ceny dostali na zámku v Jindřichově Hradci.

Ceny Patrimonium pro futuro se udílejí od roku 2014. NPÚ jimi vyzdvihuje příklady dobré péče o kulturní památky, jež jsou nejen ve vlastnictví státu, ale i v rukou soukromníků. Ocenění za celoživotní přínos v péči o kulturní dědictví převzal historik umění Miloš Stehlík.

Za restaurování zámecké kaple v Návarově v Libereckém kraji mají ocenění vlastníci zámku Petr a Radka Turkovi, kteří obnovu sami platili. Restaurátor Tomáš Berger kapli navrátil podobu z vrcholného baroka. Odstraňovaly se druhotné výmalby, opravovaly štuky, původní polychromie, zlacení a stříbření.

Druhá kategorie je objev či nález roku, v té památkáři ocenili Muzeum hlavního města Prahy za objev Valentinské brány a hradby středověkého opevnění v domě na Kocandě na Starém Městě v Praze. Po letech chátrání majitel dům opravoval a odborníci odkryli pozůstatky hradebních zdí a brány ze 13. století. V roce 2016 byla ve sklepě odkryta asi 26,5 metru dlouhá linie hradby. Loni byla ve sklepení objevena brána, jíž se hradbou procházelo. Byla známa jen z písemných pramenů jako brána sv. Valentina.

V kategorii prezentace hodnot zvítězil Cheb a Nadační fond Historický Cheb za vznik prohlídkové trasy Pod střechami chebských domů, cesta napříč staletími. Za záchranu památky dostali cenu Eliška a Igor Valdovi; deset let obnovují v Třebešicích na Kutnohorsku renesanční zámek s barokními a klasicistními úpravami, hospodářské budovy a sad.

"Hlavní motivací, proč vůbec tuhle cenu udělit, bylo upozornit na dobré příklady praxe bez rozdílu vlastnictví. V prvním roce i v druhém jsme měli docela problém v jednotlivých kategoriích získat zástupce z regionů. Co je pozitivní, že poslední dva roky máme opravdu z čeho vybírat, příkladů je čím dál víc. Spousta památek ale ještě čeká na osvícené vlastníky a investory," řekla dnes ČTK generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Zvláštní cenu generální ředitelky NPÚ dostalo město Chodov za obnovu a restaurátorské práce v barokním kostele svatého Vavřince v Chodově. Druhou zvláštní cenu za záchranu renesanční tvrze Kobylků z Kobylího v Podolí na Olomoucku převzal Pavel David, který vyhrál také v internetovém hlasování veřejnosti, a stal se tak laureátem ceny Památky děkují.
Autor: ČTK, 04.10.18 08:05
Návštěvnost: 26 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.