Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kultura by měla v roce 2019 mít o miliardu vyšší rozpočet

Praha - Ministerstvo kultury (MK) by mělo příští rok hospodařit se 14,05 miliardy korun. Je to o miliardu více než v letošním roce, meziroční nárůst je osm procent. Více než miliarda má jít na Program péče o národní kulturní poklad, tedy na obnovu a novostavby sídel státních kulturních institucí; také výhled na roky 2020 a 2021 počítá s přibližně stejnou sumou. Kultura tedy plánuje na tyto investice v příštích třech letech dát skoro 3,5 miliardy korun. Vyplývá to z prvního návrhu státního rozpočtu na příští rok, vyjádření MK ČTK zjišťuje.

Letos bylo v Programu péče o národní kulturní program ve schváleném rozpočtu něco přes půl miliardy. Projekty, které se z něj platí, a jsou zahájené, jsou třeba oprava hlavní budovy Národního muzea, budov Státní opery nebo pokračující revitalizace Klementina. Ta ale na svou závěrečnou etapu za přibližně miliardu korun zatím čeká. Současná vláda v demisi i předchozí kabinet Bohuslava Sobotky z programu, respektive z toho, který by měl fungovat jako jeho prodloužení, avizovala platit také rekonstrukci Invalidovny nebo Veletržního paláce.

První návrh rozpočtu na příští rok počítá pro program s 1,2 miliardy korun, se sumou 1,28 miliardy korun pro rok 2020 a jednou miliardou korun pro rok 2021. Dotace na filmové pobídky v letech 2019 až 2021 by měly činit 800 milionů korun ročně, stejně jako letos a loni. Oproti výhledu byl rozpočet na rok 2019 navýšen o 200 milionů korun na na podporu živého umění, na provoz příspěvkových institucí a na přípravu investic.

Významnou složkou rozpočtu MK jsou zatím stále výdaje na církve, tvoří asi čtvrtinu rozpočtu. Připravovaná vláda ANO a ČSSD ve svém programovém prohlášení počítá s tím, že tyto výdaje převede na ministerstvo financí - jde o vyplácení finanční náhrady a příspěvek na podporu činnosti církví. Jinak by církevní agenda měla zůstat v gesci ministerstva kultury.

Příspěvek na podporu činnosti církví by měl příští rok činit 1,56 miliardy korun, v roce 2020 pak 1,08 miliardy korun a další rok 1,01 miliardy korun. V souvislosti s restitucemi se příspěvek na činnost církví snižuje, loni činil 1,3 miliardy, letos 1,2 miliardy. Příspěvek bude postupně do roku 2030 klesat až na nulu.

Finanční náhrada v rámci restitucí patří církvím, které se státem uzavřely dohodu. Loni 17 církví a církevních společností dostalo dohromady 2,1 miliardy korun, letos 2,08 miliardy, návrh rozpočtu na příští rok počítá s částkou 2,13 miliardy korun, pro rok 2020 se sumou 2,18 miliardy a pro rok 2021 se sumou 2,22 miliardy. Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi má kromě napravení majetkových křivd nastolit nový vztah státu a církve, zákon fakticky znamená odluku státu a církve.
Autor: ČTK, 01.06.18 15:35
Návštěvnost: 33 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.